Vyberte stranu
Břicho, prsa, ruce i záda. Pokud chcete posílit tyto svalové partie, ideálním pomocníkem je hrazda na stěnu
5 (100%) 3 votes

Podobně jako žebřiny i hrazda na stěnu bývá čím dál víc běžnou součástí domácností. Tomuto svému rozšíření vděčí hlavně proto, že je jednoduchá na montáž a jako pomůcka na cvičení je mimořádně univerzálně využitelná.

Kromě klasické nástěnné hrazdy je možné koupit například i hrazdy s upevněním na strop, na dveře, případně dokonce i na volně stojící hrazdy. U nich je však potřeba počítat se zabráním většího prostoru. Nejlepší tedy z hlediska poměru kvality a ceny vychází právě hrazda na stěnu, a proto si o ní povíme něco víc.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Insportline.czkasa.cz, efitness.cz nabízejí sportovní zaŕízení za výhodné ceny.

Více informací

Žádná domácí výroba, bezpečnost je nadevšechno

Pokud přemýšlíte nad tím, že byste si hrazdu vyrobili doma, doporučujeme na to velmi rychle zapomenout. Na první pohled je sice hrazda konstrukčně velmi jednoduchá, ale to vůbec neznamená, že za hrazdu je možné považovat libovolnou tyč. Ano, v přírodě v nouzových podmínkách ano, ale určitě ne, jestli má jít o profesionální cvičení.

Hrazdy jsou totiž vyrobené z pevného ocelového materiálu se speciální protiskluzovou úpravou. Musejí být dostatečně robustní, jsou projektované na určitou nosnost a pevnost. Montáž může být formou přišroubování, kde je potřeba věnovat pozornost typu ukotvení a jeho kvalitě. Jedině hrazdy vyrobené profesionálními výrobci toto všechno splní.

 

Vyberte si z nabídky hrazd na stěnu!

Bradla s dopomocí – příslušenství k věžím Fusion

zobrazit nejlepší nabídku

Samostojné žebřiny Benchmark Olympic

zobrazit nejlepší nabídku

Hrazda Iron Gym Max, samovzpěrná stříbrná

 

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Multifunkční hrazda inSPORTline Power Tower PT300

zobrazit nejlepší nabídku

Volně stojící hrazda, stropní hrazda nebo hrazda do dveří?

I když naším tématem je nástěnná hrazda, jak jsem vzpomínal, existují i jiné typy. Stropní hrazda je například též nástěnnou, akorát se nemontuje na boční stěnu, ale na strop. Výhodou v tomto případě je větší volnost kolem samotné hrazdy, což však nejvíc využijí asi zřejmě jen uživatelé, kteří se chtějí věnovat víc gymnastice.

Zajímavou možností je též hrazda do dveří nebo na dveře, která začíná být též čím dál rozšířenější. Může jít o jednodušší teleskopické hrazdy nebo závěsné hrazdy s více úchyty. Výhodou této hrazdy je jednoduchá montáž, nevýhodou však užší oblast využití.

Volně stojící hrazdy jsou do běžné domácnosti asi nejproblematičtější variantou, a to hlavně z hlediska prostoru. Zároveň je potřeba připomenout, že jsou nepoměrně dražší a z hlediska poměru ceny a využití jde o nejhorší možnost pro většinu běžných uživatelů. Zároveň jsou o něco náročnější na montáž, jelikož je třeba je ukotvit do podlahy.

 

hrazda na stěnu

Hrazda na stěnu musí mít správné rozměry i nosnost

U hrazdy je potřeba si všímat kromě způsobu uchycení i toho, jaké má fyzické parametry. Zde jsou základem zejména dvě vlastnosti – rozměr a nosnost. U rozměrů se myslí délka tyče hrazdy, jelikož průměr bývá v principu stejný u každého jednoho modelu. Pokud existují nějaké odchylky, jsou minimální.

Délka hrazdy může být od standardních 90 cm až po 110 cm a víc, přičemž tento rozměr slouží hlavně pro možnost přidání některých druhů doplňků a zachování komfortního prostoru. Pokud kupujete hrazdu pro děti, větší délka jim umožní cvičit spolu ve stejném čase.

Druhým důležitým parametrem je nosnost. Tady doporučujeme nevybírat hrazdy s nejnižší možnou nosností 100 kg, ale jít na vyšší limit. Odrazí se to v pocitu stability a zároveň i v pohodlí při dlouhodobém používání. Čím delší je hrazda, tím větší hmotnostní rezerva by tam měla být. Maximum pro běžně dostupné hrazdy je až 260 kg.

 

hrazda na stěnu

Profesionální značky u vás doma

Investice do hrazdy nepatří rozhodně mezi ty nejnáročnější, aspoň ne z pohledu jiných strojů a zařízení určených pro domácí posilovnu nebo fitness centrum. Navzdory tomu nedoporučujeme šetřit, jelikož ty nejlacinější modely nemusejí mít tak dobré ergonomické vlastnosti jako ověřené značky profesionálních hrazd.

Mezi ty, které jsou nejoblíbenější a nejžádanější na našem trhu, patří bezpochyby značky Magnus, Marbo, Body Solid, Body Craft, Benchmark, Lifefit, Best Fitness, Powerline či Iron Gym. Jde o profesionální sportovní značky nabízející různé druhy hrazd, například i s kladkou a dalšími zajímavými doplňky.

 

Vyberte si z nabídky hrazd na stěnu!

Bradla s dopomocí – příslušenství k věžím Fusion

zobrazit nejlepší nabídku

Samostojné žebřiny Benchmark Olympic

zobrazit nejlepší nabídku

Hrazda Iron Gym Max, samovzpěrná stříbrná

 

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Multifunkční hrazda inSPORTline Power Tower PT300

zobrazit nejlepší nabídku

Cena vs. kvalita: hrazda na stěnu a podle čeho ji vybírat

Při výběru konkrétního modelu hrazdy je potřeba zvážit kromě typu a technických parametrů taky to, co konkrétně na ní chcete procvičovat. Podle toho je potřeba zvolit konkrétní typ a hledat nejlepší možné alternativy. Výšku uživatele u většiny hrazd není potřeba zohledňovat, a to ani tehdy, když jde o hrazdu do interiéru běžného bytu.

Při výběru pamatujte na všechny tato kritéria:

  • způsob umístění, neboli zda jde například na stěnu nebo do dveří
  • zda chcete k hrazdě dokoupit i nějaké příslušenství, například bradla, pokud ano, je lepší sladit celé vybavení s ohledem na hmotnost i dispozici v místnosti
  • jestli budete používat hrazdu jen k jednomu účelu nebo upřednostňujete multifunkční a víceúčelové hrazdy
  • jaký bude typ uchycení, zda půjde o pevné ukotvení napevno, samovzpěrné ukotvení s pojistkami, závěsné uchycení nebo se má jednat o hrazdu využitelnou i na žebřiny
  • zda upřednostňujete rychlou a jednoduchou montáž, takže budete hrazdu přesouvat, nebo ji plánujete využívat na jednom místě
  • pokud chcete využívat hrazdu na závěsný posilovací systém nebo zavěšení boxovacího pytle, doporučujeme stropní závěsné hrazdy.

 

hrazda na stěnu

 

Ne Bazoš, ale online prodej přes internet

Využitelnost, efektivnost a i bezpečnost hrazdy závisí v první řadě na tom, jak kvalitní je. Zapomeňte proto na koupi z druhé ruky, jestli chcete ušetřit. Lepším řešením je nákup přes e-shop, kde stačí vychytat nějakou akci, slevu nebo výprodej a získáte cenové podmínky bez kompromisů.

Na základě našich zkušeností, ale i podle hodnocení jiných uživatelů, doporučujeme při koupi upřednostnit známější e-shopy. Dobrým příkladem jsou například specializované sportovní Insportline  a eFitness Velmi zajímavou nabídku má také internetový obchod Kasa. Věříme, že si vyberete z pohodlí doma přesně takovou hrazdu, která se vám bude líbit.

vstoupit do e-shopu
kasa
vstoupit do e-shopu
 vstoupit do e-shopu