Vyberte stranu
Jestli chcete dokonale vařit, musíte vědět jak a podle čeho vybrat varnou desku
5 (100%) 3 votes

Časy, kdy všechny kuchyně vypadaly přibližně stejně a v každé z nich byl středním spotřebičem nevzhledný sporák, jsou naštěstí pryč. Dnešní moderní doba dává do popředí linky na míru spolu s vestavěnými spotřebiči.

Velmi dobrým příkladem jsou varné desky. Elegance, styl a praktičnost v jednom, to je přesně to, co je nejvíce vystihuje. Od správného výběru varné desky ale záleží nejen to, jak bude vaše kuchyň působit, ale především, jak se vám v ní bude vařit.

 

jak vybrat varnou desku

Plynová, elektrická nebo kombinovaná varná deska?

Zásadní věcí, kterou budete řešit, je zdroj tepla ve varné desce. Zde jsou na výběr buď elektřina nebo plyn, přičemž na elektrickou energii fungují klasické suché elektrické varné desky, sklokeramické varné desky a indukční varné desky. Plynové varné desky fungují na zemní plyn, zvláštní kategorií jsou kombinovány desky na elektřinu i plyn.

Indukční desky jsou nejúspornější a nejmodernější. Mají nízkou ztrátu tepla při vaření a moderní funkce, ale musíte k nim používat pouze nádobí s magnetickým dnem. Sklokeramické desky jsou standardem, přičemž jejich výhodou je rychlý náběh tepla. Nejsou však tak úsporné a efektivní, jako indukční.

Osvědčeným typem jsou plynové varné desky. Pokud potřebujete výkon, ale i jeho plynulou regulaci, je plynová deska nenahraditelným pomocníkem v domácnosti. Ne nadarmo se říká, že ti nejlepší profesionální kuchaři upřednostňují plynové desky. Na rozdíl od minulosti se už není třeba se obávat ani o jejich bezpečnost.

 

Výběr nejlepších varných desek

Jak vybrat varnou desku podle funkcí a parametrů

Dnes už každá varná deska, bez ohledu na to, zda je plynová, indukční nebo klasická elektrická, obsahuje dětské pojistky a pojistky proti nechtěnému spuštění i vypnutí. Některé funkce však stále nejsou samozřejmé, zvláště pokud jde o nejlevnější modely.

Zároveň je třeba si všímat nejen funkce, ale i vlastnosti a další parametry. Barva je sice důležitá pro design, ale jestli máte bílou, černou, nerezovou nebo slonovinovou varnou desku, není až tak podstatné pro kvalitu přípravy pokrmů. Samozřejmě, styl a barvu třeba vybírat i s ohledem na design kuchyně, ale mělo by jít o sekundární faktory.

 

Ty primárně faktory, jak vybrat varnou desku, by měly být o:

 • způsobu ovládání, zajímavé jsou například polyvalentní varné desky
 • funkci automatického vypnutí
 • funkci indikace zbytkového tepla
 • funkcích PowerBooster nebo Stop & Go
 • senzorovém ovladači nebo funkci automatického rozpoznání velikosti nádobí
 • výkonu konkrétních varných zón, přičemž zastoupeny by měly být alespoň 3 výkony a to 1000 až 1200 W, 1600 až 1800 W a jedna zóna nad 2200 W

 

Sklokeramická vs. indukční deska

Pokud jste se rozhodli pro elektřinu jako zdroj tepla pro varnou desku, například z důvodu, že nechcete do domácnosti zavádět přípojku plynu, máte na výběr dvě technologie fungování varné desky. Zatím stále nejčastější je sklokeramická deska, modernější je indukční varná deska.

Přestože u indukční je vyšší pořizovací cena a je třeba používat pouze hrnce a pánve s magnetickým dnem, jde o lepší volbu. Je úspornější, bezpečnější, protože se zahřívá jen dno nádob a má mnohem detailnější a přesnější regulaci ohřevu nádobí. Navíc změna teploty je velmi rychlá, náběh je prakticky okamžitý.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Kasa.cz, E-beko.cz  , Euronics.cz nabízejí domácí zařízení za výhodné ceny.

Více informací

Kolik varných zón potřebujete? Rozhoduje počet členů domácnosti

Varné desky, bez ohledu na zdroj tepla, se odlišují tím, kolik varných zón mají. Pro malou domácnost do dvou členy postačí i ty s 2 nebo 3 zónami, standardem jsou 4 varné zóny. Pro běžnou domácnost 2 + 2 je tato kapacita plně dostačující.

Pokud však jste větší domácnost, nebo pokud vaříte mnohem více, měli byste zvážit více zón. V takovém případě se nejčastěji používají varné panely se 6 zónami, kde však třeba pamatovat na to, že v tomto případě je jejich šířka větší než obvyklých 60 cm.

Indukční deska Beko

Jak vybrat varnou desku podle zkušeností? Zkuste recenze

Kromě papírových parametrů a tvrzení výrobců je důležité vědět i to, jak který typ varné desky funguje. Pokud se dá, zkuste zajít k někomu známému do domácnosti a zjistit to. Alternativou mohou být různé recenze, testy a komentáře, které však musí vycházet ze zkušeností s používáním v praxi.

Jak vybrat varnou desku tak, abyste to při používání v praxi nelitovali? Zvažte toto:

 • jak je vyřešeno rozdělení zón a jak se od sebe výkonově odlišují
 • jaké příslušenství k varné desce je
 • z jakého materiálu deska je a zda je materiál odolný vůči povrchovým poškozením
 • jaký je nástup tepla, jestli je to dostatečně rychlé pro běžné vaření, ale například i pro rychlé ohřátí vody na čaj nebo kávu
 • jako plynulá je regulace tepla a jako konkrétní varná deska reaguje na tuto regulaci

 

jak vybrat varnou desku Sklokeramická varná deska Beko

Zvažte i údržbu, nejen design

Jedním z důležitých kritérií, jak vybrat varnou desku, je i údržba a péče o ni. Plynové varné panely sice nevypadají tak stylově, jak sklokeramické varné desky, ale údržba o ně je mnohem jednodušší. Možná vám to nejde do hlavy, ale je to tak a to zejména proto, že jsou z odolných materiálů a v případě potřeby víte i jeden hořák jednoduše vyměnit.

Na druhou stranu, sklokeramické a  indukční varné desky jsou efektní svou plochostí a zejména barvou, díky které zapadnou k čistým liniím v kuchyni, ale připálení nebo škrábance na nich se projeví mnohem horší a bude mnohem náročnější je vyčistit.

 

Výběr nejlepších varných desek

Nakupujeme cez internet

Možností, jak si vybrat varnou desku podle svých představ, je několik. Podobné je to i s nakupováním, kde máte na výběr specializované kamenné prodejny na kuchyňské spotřebiče i velké obchody s elektrom a technikou do domácnosti. Nejlepší kombinací pohodlí, výhodnosti a výběru jsou internetové obchody.

I zde je však třeba dát pozor, zejména na neznámé eshopy, které zaujmou nízkou cenou, ale problémem je již kvalita zákaznického servisu nebo ochota rychle vyřídit reklamaci. Pokud byste chtěli vsadit na ověřenou jistotu, tak nákupem například přes eshop Euronics, Kasa nebo přes známý řetězec elektro a domácích spotřebičů E-beko určitě nic nezkazíte!

vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu
kasa vstoupit do e-shopu