Vyberte stranu
Záclony do kuchyně
5 (100%) 1 vote

Tradiční i moderní kuchyně jsou nejen místem pro vaření či stolování, ale také jedním z mála pokojů v domácnosti, kde se sejde na delší dobu více lidí najednou. To je jeden z důvodů, proč byste měli v kuchyni myslet na zajímavé dekorace. Jako jsou záclony do kuchyně.

Na rozdíl od záclon do jiných pokojů, jde materiálově, barevně, vzorově i uchycením o specifický typ dekorativního textilu. Kromě krásy musí být totiž i odolný vůči páře, vlhkosti či nadměrnému teplu.

Hotové nebo na míru?

Dříve, než se začnete zabývat tvarem, typem nebo barvou záclon, musíte udělat jednu zásadní volbu při výběru. Buď se rozhodnete pro hotové typizované záclony, nebo si dáte ušít záclony přímo na míru.

Hotové záclony se dají koupit prakticky kdykoliv a kdekoliv. Jde například také o sváteční typy, například tematické vánoční záclony se speciálním motivem. Jako hotové se vyrábějí i voálové záclony, které jsou krásné v případě dotvoření atmosféry kuchyně ve vintage nebo venkovském stylu, jak je vidět i na fotkách módních kuchyní v časopisech o bydlení.

Závěsy do kuchyně

Krátké jsou praktické

Pojďme se ale podívat na praktičtější důvod, proč si zvolit záclony do kuchyně jako součást pro zařízení bytu i kuchyně. Kuchyňské záclony se od ostatních odlišují zejména svou délkou, protože jsou vyráběny na výšku okna, případně jen do jeho poloviny. Je to praktické a také to zajišťuje lepší prosvětlení místnosti.

K dispozici je několik druhů, přičemž ty levné jsou většinou vyrobeny z jednodušších materiálů, nejčastěji ze 100 % polyesteru. Pro moderní kuchyni je tento materiál vhodný, pokud ovšem chcete něco víc dekorační, určitě byste měli volit přírodnější, přirozenější a vzdušnější materiály.

Při krátkých záclonách si však třeba dát pozor na okolí okna. Pokud máte radiátory, mohlo by sálavé teplo z nich přehřívat spodek záclon. Ty by mohly toto teplo usměrňovat ne do prostoru kuchyně, ale spíše do okna. Pokud máte velká “terasová okna”, nedejte raději žádné záclony, než byste měli použít dlouhé. Bude to nevkusné i nepraktické.

 

Vybírejte ty nejlepší záclony

 

Obloukové, rovné, barevné

Zřejmě nejvíce se lidé zaměřují při záclonách na tvar a barevnost. V případě, že jde o záclony do kuchyně, je důležité přihlížet i na užitné vlastnosti. Ať už si vyberete rovné záclony nebo obloukové záclony, určitě byste měli zvolit jednoduché uchycení. Proč? Abyste mohli záclony snadno posouvat a zároveň velmi rychle vyměnit.

Co se týče uchycení, máte možnost vybrat si záclony s uchycením na háčky nebo záclony s předpřipravenými otvory na vitrážové tyče. Z hlediska praktičnosti je jedno, který způsob zvolíte, ale kvůli lepšímu vzhledu byste měli pak použít stejný systém v celém bytě.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech 4Home.cz, Bonami.cz nabízejí domácí zařízení za výhodné ceny.

Více informací

Co se týče barevnosti, i zde platí, že lepší jsou jednobarevné záclony, ideálně sladěné také s dalším bytovým textilem, například s utěrkami. Pokud již máte v kuchyni nějaké dekorace na stěnu, snažte se záclony s nimi sladit. Naopak, ubrusy a prostírání může být klidně se záclonami či závěsy v kontrastu.

Závěsy do kuchyně - oblouk

Moderní vs. ty ostatní

V moderních kuchyních vidíme trend, že záclony jsou stále více nahrazeny žaluziemi, případně roletami. Podobný styl se pak zvykne uplatňovat i v celé domácnosti, ale je to chyba. Na trhu jsou totiž i moderní záclony, které se hodí do každého pokoje, včetně kuchyně.

Pokud máte kuchyň zařízenou například v retro stylu, určitě sáhněte po pestrobarevných záclonách, ale pokud možno bez dekorací a příkras. Ty jsou žádané v případě, že máte domácnost ve venkovském stylu. Zde se hodí zejména lidové motivy, krajky a podobně. Pokud je kuchyň spojená s obývákem, zkuste záclony sladit barevně spotahy na sedačku.

Záclony do kuchyně moderní

K záclonám pasují i ​​závěsy

Ačkoli primárně se v případě kuchyně soustředíme na záclony, jako doplňkový textil na zkrášlení okna a jeho okolí je možné uvažovat i o závěsech. Zatímco u jiných pokojů si zřejmě většina lidí ví tuto kombinaci představit, kuchyň je již náročnější objekt.

Z toho důvodu je třeba velmi citlivě zvolit případnou kombinaci záclony a závěsu. Pokud se rozhodnete pro závěs, určitě byste měli volit barevný protiklad k záclonám. Podobně jako záclony, i závěs by měl být krátký, určitě ne až na podlahu. Nejlepší je, pokud je jednobarevný, zejména tehdy, pokud je záclona se vzorem.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech 4Home.cz, Bonami.cz nabízejí domácí zařízení za výhodné ceny.

Více informací

Z hlediska celkového dojmu doporučujeme kvalitnější materiály, ideální je 100 % bavlna. Pokud zvolíte jednobarevný závěs, můžete k němu zkusit barevně sladit například sedáky na židle nebo ubrusy. Určitě nezapomeňte vybrat závěs tak, aby pasoval k uchycení záclony.

 

Záclony do kuchyně - závěsy

Slaďte nebo si zkombinujte látky v kuchyni!

Záclony jsou sice vnímány v kuchyni více než jen praktický doplněk, ale mohou být velmi dobré i jako dekorace. Právě z tohoto úhlu pohledu si musíte vybrat, zda si vzor, látku nebo barvu záclon sladíte s ostatním textilem v kuchyni.

Dnes již není samozřejmě problém koupit záclony a závěsy ve společném setu, který se navzájem doplňuje. Podobně se to dá i v případě například ubrusů a dekoračního textilu na stoly. Problémem to už bude, pokud si chcete sladit i utěrky, chňapky, zástěry a podobně. V takovém případě doporučujeme spíše kontrast, který se ale bude vkusně doplňovat.

 

Vybírejte ty nejlepší záclony

Kde je nejlepší výběr?

Záclony do kuchyně dnes můžete koupit prakticky v každém obchodě s bytovými doplňky nebo bytovým textilem. Bohužel, výběr bývá v některých velkých prodejnách příliš jednotvárný a tak je náročné vybrat si originální a zajímavé záclony do kuchyně, které by přinesly svěží vítr.

Pokud chcete nakoupit pohodlně, za dobrou cenu a mít mnohem bohatší výběr, nakupujte online. Protože známé a ověřené eshopy nabízejí velký výběr záclon, například obchody 4home, Bonami nebo specialista na bytový textil Bonatex. Menší i větší záclony a obecně velký výběr bytového textilu má také eshop Magnet-3PAGEN. Zkrášlete si kuchyň a dopřejte si lepší kvalitu bydlení!

Nejvýhodnější nabídky záclon do kuchyně naleznete zde

bonatex
Bonami