Obývák s kuchyní, to je otevřené dispoziční řešení bytu či domu, které již není trendem v bydlení, ale jeho běžnou součástí. Má své milovníky, ale i zaryté odpůrce.
Musíte totiž počítat s tím, že aktivním propojením těchto dvou místností se ztrácí určité soukromí při vaření nebo sledování televize. Mnozí však oceňují právě možnost společného přežívání během domácích nebo rodinných aktivit.
Obývák s kuchyní má plusy i mínusy
Mezi výhody patří nepochybně samotná velikost prostoru. Ta se totiž opticky, ale i reálně, zvětší prostřednictvím spojení jinak samostatných místností. Společenské dění ve sjednoceném pokoji zaručí lepší kontakt s rodinou i s návštěvou.
Paradoxem je, že to, co je pro jedny výhodou, je zároveň pro jiné mínusem. Pachy z kuchyně a zvuk spotřebičů také patří mezi nejvýraznější argumenty, proč někteří říkají otevřené dispozici ne.
Několik tipů při zařizování propojeného prostoru
Moderní kuchyně s obývákem si jednoznačně zaslouží vestavné spotřebiče, které kromě designu vynikají “tichým režimem” při používání. Některé kuchyňské pomocníky na přípravu jídel můžete dokonce úplně skrýt do zabudovaných, tzv. potravinových skříněk.
Skříňky s tichými mechanismy zavírání jsou také dobrou volbou a jednoznačně se vyplatí investovat do kvalitního odsavače par se samostatným vývodem na pachy “bez hluku”. Prostý digestoř s uzavřeným okruhem vzduchu by nemusel být dostačující.
Interiér obývacího pokoje s kuchyní by měl samozřejmě ladit. Je proto vhodné použít stejný styl zařízení bytu. Výsledkem bude jednolitý celek, který doporučujeme propojit totožnou podlahou či dlažbou. V nabídce najdete varianty imitující různé přírodní motivy, které se v podstatě hodí kdekoliv.
yberte si s naší nabídky!
I když by měl být design obývacího pokoje s kuchyní stejný, některé části nábytku mohou přitahovat větší pozornost. Ty zároveň vytvářejí “samostatné” zóny na vaření, stolování a odpočinek. Příkladem může být například velký jídelní stůl s židlemi, které vůbec nemusí kopírovat celkové zařízení bytu. Důležité je, aby nenarušovaly harmonii v místnosti. Výborným optickým oddělovačem prostoru je i ostrůvek, který nepřímo tvoří hranici společenské zóny a centra přípravy jídel. I barové pulty mají často funkci pomyslného rozdělení. Spojený obývák s kuchyní má tak k dispozici i další zónu určenou na příležitostné stolování či pití ranní kávy. V moderní otevřené dispozici často přebírají funkci “poloostrůvku”, kdy tvoří rameno kuchyňské linky navazující kolmo na stěnu nebo jsou součástí kuchyně ve tvaru U. Nepředstavitelné řešení nebo možná skutečnost? Na tuto otázku vám poskytnou odpověď jedině odborníci na slovo vzatí. Statik ještě pořádně může zamíchat karty ve vašem vysněném návrhu. Hlavní roli v rekonstrukci mají totiž nosné stěny. Obývák s kuchyní v paneláku může být tedy tvrdým oříškem pro zařízení bytu. To si totiž při předělávání interiéru někdy vyžaduje více než malé změny. Běžně nestačí jen demolici příčky, ale kompletní zaměnění jednotlivých místností domácnosti. To je často důvodem odrazení původních plánů, pokud nepočítáme finanční náročnost.
Moderní obývák spojený s kuchyní vyžaduje určité “kompromisy”. Na kachličky za kuchyňskou linkou raději zapomeňte. Použití kaleného skla, laminátu nebo omyvatelných barev namísto zástěny bude lepší volbou. Horní skříňky klidně zkombinujte nebo úplně vyměňte za police. Zajímavým řešením bude i záměna soklu za nožičky, ale také závěsná varianta dolních skříněk. Svou roli splní například regály či policové systémy, které prostor sjednotí doplňky a dekoracemi. Zařízení kuchyně a obývacího pokoje by mělo být v rovnováze, a tedy záleží i na kvalitě a designu vybrané sedací soupravy. Oblíbené jsou zejména rohové sedačky s Ottomany, ale také pohovky, které jsou doplněny křesly, klidně v jiném tvaru i barevném provedení. Konferenční stolek také zkrášlí interiér. Netřeba proto podceňovat ani jeho výběr. Zejména malé a panelákové byty nabízejí komplikovaný, členitý a nesourodý půdorys. Jak jsme již zmínili, dá se “přechytračit” i s takovým řešením. Ideální tvar propojení místností v podstatě neexistuje. Vkus je totiž individuální záležitostí. Jelikož každému vyhovuje něco jiného, snahou při zařizování je docílit, aby každodenní využití prostoru bylo funkční, praktické, bez různých omezení a touze po dalších změnách. Ať už jde o obdélníkovou dispozici, čtvercový či Lkový tvar, na výsledku se podílí množství dalších věcí. Můžete mít působivě velký interiér kuchyně a obývacího pokoje, ale pokud nábytek a zařízení nerozmístíte a nesladíte s rozumem, celkový design se ani zdaleka nevyrovná tomu v menším bytě s návrhem, který má hlavu a patu. Jak stylově a přitom prakticky vyřešit návaznost kuchyně a obývacího pokoje? Inspirujte se fotogalerií, která vám možná usnadní rozhodování o tom, zda je takové řešení pro vaši domácnost to správně. Eshopy s nábytkem, jakými jsou například Hezkynabytek, Bighome, Bonami, vám zase z pohodlí domova nabídnou široký sortiment zařízení obývacího pokoje či sektorových kuchyňských bloků. Nastavte si kritéria výběru ve filtru a nakupujte jednoduše a výhodně.
Kuchyň Lewis 260 cm
Sedačka RUDEO – bílá/šedá
Spojený prostor vyžaduje vytvoření zón
Obývák s kuchyní v malém bytě
Vyberte si s naší nabídky!
Kuchyň Lewis 260 cm
Sedačka RUDEO – bílá/šedá
Na co nezapomenout?
Jaký je ideální půdorys pro otevřenou dispozici?
Obývák s kuchyní – inspirace není nikdy dost
Nejvýhodnější nabídky nábytku a domovních doplňků
Najnovšie komentáre