Vyberte stranu
Jak vybrat myčku na nádobí?
5 (100%) 2 votes

Myčky nádobí jsou praktickými pomocníky v domácnosti. Je přirozené, že nejvíce je ocení vícečetné rodiny, kde může mytí nádobí po obědě zabrat nejednou i hodinu času. Lidé žijící “single” však také ocení jejich výhody. Jak vybrat myčku na nádobí?

Výběr myčky závisí na několika podmínkách. Je třeba hledět zejména na účel, předpokládanou intenzitu využívání, ale například i na prostorové možnosti v kuchyni nebo dispozice kuchyňské linky.

 

Jak si vybrat nejlepší myčku do domácnosti

Nejdůležitějším kritériem, jak vybrat myčku nádobí, by měla být její velikost. V nabídce jsou myčky stolní, kompaktní a standardní. Stolní myčky jsou jen o něco větší, jako například mikrovlnná trouba a jsou určeny obvykle pro 5 či 6 souprav kuchyňského nádobí. Hodí se do malé domácnosti, ale například i do kanceláře.

Náš tip: Nakupujte v ověřených eshopech! Euronics.czKasa.cz, okay.cz  e-beko.cz nabízejí domácí spotřebiče a elektroniku za nejvýhodnější cenu.

Víc Informací

Jako kompaktní myčky se označují ty, jejichž šířka je 45 centimetrů. Jde o tzv. zúžené myčky, kde se vejde obvykle do 9 souprav talířů a jiného nádobí. Hodí se pro domácnosti s dvěma nebo třemi členy.

Třetím druhem jsou standardní myčky, jejichž šířka je 60 centimetrů. Tyto mohou pojmout až 15 sad nádobí, nejvíce modelů je však vestavěných, na 12 nebo 13 souprav. Tyto myčky se hodí do větších domácností, ale protože skoro všechny z nich mají i funkci poloviční náplně, použít je můžete  univerzálně kdykoliv.

 

Nejlepší myčky nádobí na trhu

 

Dobrá myčka nádobí se pozná podle parametrů

Druhým kritériem, jak vybrat myčku, jsou parametry, vlastnosti a funkce myček nádobí. Zde je třeba dívat zejména na spotřebu elektrické energie, spotřebu vody a počet souprav, čili kolik sad talířů a kuchyňského nádobí se do myčky na jeden mycí cyklus vejde.

Při výběru podle spotřeby energie či elektřiny třeba pamatovat, jak velký rozdíl může vzniknout s ohledem na náklady na jedno mytí. Nejúspornější myčky mohou spotřebovat až o 50% méně elektřiny na jedno mytí, což je již velmi výrazný rozdíl.

Přestože šířka myčky určuje do značné míry to, pro kolik lidí je spotřebič ideální na používání, rozdíly jsou i v rámci jednotlivých kategorií. Úzké myčky jsou nejčastěji na 9 až 10 souprav, standardní na 12 až 15, čili tam je už rozdíl větší.

Co se týče funkcí, tak platí, že čím více, tím lépe:

 • samozřejmostí by měla být možnost odložení startu až do 24 hodin
 • alespoň 8 programů mytí je dostatečný základ
 • velmi důležité je i regulování teploty, alespoň 5 možností je také základem
 • u standardních myček musí být samozřejmostí program na polovinu náplně
 • funkci Aquastop by měla mít také každá myčka
 • smysl nebo Fuzzy Logic zajistí automatické nastavení mycího cyklu podle plnosti myčky a podle míry znečištění nádobí
 • pokud má myčka tepelný výměník, je to velké plus pro dokonalé vysušení nádobí

jak vybrat myčku na nádobí

Volně stojící, stolní a vestavěné myčky

Jedním z postupů, jak vybrat myčku nádobí, je zohlednit dispoziční možnosti kuchyně. Pokud jste větší domácnost, no kuchyňská linka je příliš malá, volte raději volně stojící větší myčku, než jak byste měli vybírat vestavěnou a zúženou.

Pokud vám to prostorové možnosti dovolují, optimální je myčku zabudovat do kuchyňské linky. Vypadá to mnohem estetičtěji a přirozeněji, zejména pokud máte i ostatní spotřebiče zabudované v lince.

Náš tip: Nakupujte v ověřených eshopech! Euronics.czKasa.cz, okay.cz  e-beko.cz nabízejí domácí spotřebiče a elektroniku za nejvýhodnější cenu.

Víc Informací

Stolní myčky jsou doslova z nouze ctnost a pokud se dá, vyhýbejte se jim. Jejich využití je spíše v případě kanceláří, chat, chalup nebo prostor, kde není jen nedostatek prostoru, ale kde se nevyžaduje ani zachovat určitý kompaktní design celé kuchyňské linky či kuchyně.

jak vybrat myčku na nádobí Beko

Co si všímat v praxi: testy a recenze prozradí plusy i mínusy

Koupě myčky není záležitost, kterou byste opakovali každý rok či dva. Právě z toho důvodu je třeba vybírat obezřetně a všímat si nejen to, jaké má myčka nádobí parametry, ale i to, jak funguje v praxi.

Za tímto účelem doporučujeme před koupí konkrétního modelu zaměřit se na recenze a spotřebitelské texty z praxe. Ty napoví například o jednotlivých funkcích mnohem víc, než jen samotné materiály od výrobce či prodejce. Stejně tak zjistíte, jak funguje příslušenství dodávané k myčce a zda není třeba ještě něco přikoupit.

Jak vybrat myčku nádobí s ohledem na praxi? Soustřeďte se na tyto věci:

 • jak jednoduše a pohodlně se dá zvolit konkrétní program
 • zda je koš na příbory dostatečně velký a zda se s ním dobře manipuluje
 • jak probíhá samotný cyklus mytí a zda je mytí například i s běžnou tabletou dostatečné
 • jaká je skutečná kapacita myčky, například s hrubšími talíři
 • jak kvalitní je vysušení nádobí po umytí
 • jaká je hlučnost myčky a zda je možné ji používat například i v noci

 

Nejlepší myčky nádobí na trhu

Pořizovací cena vs. náklady

Nejlevnější myčky z hlediska ceny sice nemusí být vždy nejhorší z pohledu funkcí, ale zpravidla bývají vybaveny technologiemi s vyšší spotřebou vody a zejména vyšší spotřebou elektrické energie při mytí.

Jednou z důležitých podmínek, podle čeho a jak vybrat myčku nádobí, by mělo být i energetické hledisko. Na energetických štítcích bývá psaná i spotřeba na jeden cyklus, případně na jeden rok, kde se počítá obvykle s 280 mytími. Vezměte si tak do ruky kalkulačku a spočítejte si, zda například návratnost dražšího modelu není jen rok nebo dva.

jak vybrat myčku na nádobíí Beko

Kde najít nejlepší myčky?

Když už mluvíme o cenách, je přirozené, že pokud najdete stejnou myčku ve dvou obchodech za rozdílné ceny, zřejmě si vyberete tu nejlevnější. Cena by ani v tomto případě ale neměla překrýt jiné, důležitější, podmínky.

Mluvíme o kvalitě zákaznického servisu, například rychlosti dodání, rozsahu příslušenství a zejména součinnosti obchodu při uplatnění reklamace a opravy. Je lepší vybírat si mezi známějšími obchody s dlouhodobými referencemi, například Euronics.czKasa.cz, okay.cz  e-beko.cz. U nich máte jistotu nejen výhodné ceny, ale i spolehlivého zákaznického servisu!

 

euronics vstoupit do e-shopu
okay vstoupit do e-shopu
kasa vstoupit do e-shopu
e-beko vstoupit do e-shopu