Vyberte stranu
Retro nábytek
5 (100%) 2 votes

Líbí se vám retro styl? Obdivujete například 60. léta a jim blízké období? Zařiďte si v takovém stylu celou svou domácnost! Retro nábytek je dnes “in” a zažívá něco jako druhou renesanci. Proč to nevyužít pro zařízení bytu?

Navíc nejde jen a jen o nábytek. V nabídce jsou například i bytové doplňky, textil, lampy a různé drobnosti na zkrášlení interiéru, například květinové dekorace. V nabídce eshopů najdete nábytek a doplňky pro celou domácnost a je jedno, jestli zařizujete dům nebo byt.

Retro nábytek - dekorace

Nejen nový, ale i starý

Koupit si můžete nejen nové kousky, ale pokud budete mít štěstí, tak i nějaké ty zrestaurované. Stačí navštívit nejbližší bazar nábytku a něco tam určitě najdete. Pokud jste však pohodlnější, ani to není žádný problém. Stačí zkusit internetovou inzerci a uvidíte, že najdete zajímavý designový nábytek ještě od prvního majitele!

Navíc, proč nevyužít něco z “rodinného dědictví”? Klidně se může stát, že vaši prarodiče nebo jiná, dříve narozená rodina, má odložené doma nepotřebné stolky, skříňky, vitríny nebo židle. Určitě takové kousky nevyhazujte, stačí na ně dát nové retro úchytky, namalovat a nábytek bude tip-top.

Náš tip:  Nakupujte v ověřených eshopech! Eshop 4home.cz, magnet-3pagen.cz a  idea-nabytek.cz, homepoint.cz nabízejí nábytek a jiné domácí zařízení za nejvýhodnější cenu.

Více informací

Retro design v obýváku

Začněme zařízením obývacího pokoje, protože ten je duší každé domácnosti. Jako první musíte vybrat vhodnou sedací soupravu. Materiálově se hodí jak kůže, tak koženka, v případě požadavku na větší barevnost zvolte určitě látkovou sedačku.

Zapomeňte ale na moderní provedení sedaček do tvaru L nebo U, toto do retro stylu určitě nepatří. K dvoj nebo troj sedačce se hodí jedině a pouze křesla. Ty můžete mít bez opěrek, případně pokud se rozhodnete pro křesla s opěrkami, zkuste najít ty s dřevěnými područkami.

Konferenční stolek by měl být také ze dřeva, ideální na nožičkách. Součástí retro obýváku mohou být i taburetky, příruční stolky, regály a policové systémy. Zachovejte však konzervativní barevnou kombinaci, divočejší odstíny si necháme na jiné pokoje.

Retro nábytek poličky

Retro nábytek v ložnici

V ložnici se můžete z hlediska barevnosti a doplňků doslova vyřádit. Základem je samozřejmě postel s nočními stolky, ale tím možnost vybavení určitě nekončí. Kromě věšákové skříně se do retro ložnice hodí různé truhly, komody, stojaté věšáky a také regálové systémy.

Pokud retro nábytek, tak i doplňky musí být retro. V ložnici se tak přímo nabízí použít pestrobarevné  přehozy a deky na postel, ale například i zajímavé závěsy či rolety. Doslova živnou půdou pro fantazii jsou různé polštářky na postel, ale zde platí zlaté pravidlo, že méně je více.

Možná se budete divit, ale pro retro zařízení ložnice jsou charakteristické i menší stoly s křesly. Pokud na takový stůl potom dokoupíte stylové retro rádio, před očima vám vyroste ložnice přesně jako z módního časopisu 60. let. Inspirace najdete i v magazínu Môjdom!

Náš tip:  Nakupujte v ověřených eshopech! Eshop 4home.cz, magnet-3pagen.cz a  idea-nabytek.cz, homepoint.cz nabízejí nábytek a jiné domácí zařízení za nejvýhodnější cenu.

Více informací

Kuchyň a jídelna made in Czechoslovakia

Retro nábytek nesmí chybět samozřejmě ani v kuchyni či jídelně. V tomto případě budete mít možná problém při kuchyňských linkách, které se dnes již nevyrábějí tak často podle vzorů z minulosti. Pokud tedy máte možnost nějakou starou kuchyň získat od známých, nepohrdněte ní.

Zapomenout nesmíme ani na jídelní stoly s židlemi. V případě retro modelů máte na výběr dva koncepty designu: klasický stolní set ze dřeva v kulatém nebo hranatém provedení a “futuristicky” vypadající oblé židle se stolem na jedné noze.

Obojí bylo doménou domácího trhu s nábytkem, ale podobné kousky jsme kdysi exportovali i do zahraničí. Neudělejte však jednu typickou chybu pro sladění nábytku v kuchyni či jídelně a to kombinace retro stylů z diametrálně odlišných období. Pozor si dejte i na přílišnou barevnost, ta patří spíše do ložnice nebo do dětského pokoje, ne do kuchyně.

Retro nábytek - jídelní stoly

Vraťte se do dětských časů

Kdo by se nechtěl ještě jednou vrátit do své dětského pokoje? Tento sen si můžete splnit právě díky retro nábytku. Nemusí to být samozřejmě jen váš pokoj, ale také pokoj kamarádů či známých, nakolik nábytek v minulosti nebyl v nabídce v takové šíři modelů, jako je tomu nyní.

Do každého dětského pokoje patří nejen postel, ale i psací stůl, židle k němu a skříňky. Ať už půjde o věšákovou skříňku nebo o poličky na knihy, snažte se sladit veškerý nábytek do uceleného konceptu a to i barevně. Nezapomněli jste na něco? Ano, stolní lampa, přesně taková, jak ji znáte ze svých dětských fotografií!

 

Retro kombinace: dřevo, sklo, plast

Součástí retro stylu bydlení byla kombinace zejména tří materiálů a to dřeva, plastu a skla. Tyto materiály se střídaly prakticky v každém typu nábytku, ať už šlo o vybavení obývacího pokoje, dětského pokoje, ložnice nebo kuchyně.

Co se týče barevnosti, velmi záleží na tom, ze kterého období přesně nábytek pochází. Zatímco 60. léta byla opravdu pestrobarevná, pozdější období již bylo spíš ve znamení elegance, vyjádřené strohým stylem.

Vy se však vůbec nebojte experimentovat, zejména s kombinací více barev. Máte doma retro komodu se zásuvkami? Natřete čelo každé z nich jinou barvou na dřevo, například ve složení fialová-žlutá-hnědá. Když k tomu přidáte dvoubarevné tapety na zeď se vzorem, budete mít pokoj doslova jako z módního časopisu druhé poloviny 20. století!

barva na retro nábytek

Kombinujte odvážně, nakupujte rozvážně

Retro nábytek nabízí možnosti a prostor pro originální kombinace do celé domácnosti. Nebojte se k němu přidat stylové lampy, bytové doplňky, zrcadla nebo zajímavé barevné rolety. Ladnost a fantazie spolu jdou dohromady, stačí jen zvolit správné prvky na dotvoření celé atmosféry u vás doma.

Při výběru nábytku však určitě postupujte více s rozmyslem. Vyhněte se nekvalitním napodobeninám, nedívejte se jen a jen na cenu. Mezi dlouhodobě spolehlivé e-shopy s nábytkem patří 4home.cz, magnet-3pagen.cz a  idea-nabytek.cz, home-point.cz.

 

4home vstoupit do e-shopu
magnet-3pagen vstoupit do e-shopu
idea-nabytek vstoupit do e-shopu
Home-point vstoupit do e-shopu