Vyberte stranu
Zařízení bytu – zařiďte si Váš byt podle vašich představ!
5 (100%) 4 votes

Inspirací a nápadů na zařízení bytu není nikdy dost. Je přitom jedno, zda se jedná o 1 pokojový malý byt v paneláku nebo o prostorný mezonet s více než 100 metry obytné plochy. Každé jedno bydlení se dá zútulnit a přizpůsobit aktuální době i vkusu majitele.

Právě tomu, jak vybírat a kde najít nejlepší zařízení bytu, se budeme nyní věnovat. Spolu s našimi inspiracemi objevíte nejen nápady na zařízení bytu či domu, ale možná i nový pohled na bydlení jako takové.

 

Industriální nábytek

Pojďme se hned na úvod podívat na několik stylů bydlení a zařízení do domácnosti. Úvodem začneme industriálním stylem a nábytkem, který zažívá velký boom v posledních letech pro zařízení bytu ve více zemích.

Industriální nábytek se vyznačuje spojením praktické účelnosti a elegance, přičemž dominantními materiály jsou zejména kov a dřevo. Ještě důležitější, než samotný nábytek, jsou doplňky dotvářející atmosféru tohoto stylu, zejména lampy, truhly, židle a stoly.

Ačkoli většina lidí si myslí, že industriální styl se hodí jen do bytů vzniklých rekonstrukcí z původně podnikatelských a průmyslových budov, není to tak. Náš článek zaměřený na industriální nábytek vám ukáže mnohem širší možnosti využití.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Hezkynabytek.cz, 4Home.cz, Bighome.cz, Bonami.cz nabízejí domácí zařízení za výhodné ceny.

Více informací

Retro nábytek

Tak trochu na opačné straně stojí retro styl, pro který je typické vyzvedávání nábytku a zařízení bytu z minulého století. Nejpopulárnější jsou zejména 60. léta a produkce z bývalého Československa.

Samozřejmě, zdaleka nejde jen o tento jeden styl. Velmi populární je i retro nábytek ze Skandinávie, Francie nebo jižních států. Pokud máte tento styl rádi, určitě se zaměřte nejvíce na sedačky, stoly, komody, křesla a menší doplňkový nábytek.

Retro styl nabízí navíc možnost vybrat si například pestrobarevné stěny do dětského pokoje, ale i zajímavá křesla do obývacího pokoje se stylovými konferenčními stolky. Více o možnostech vám prozradí náš poradce se zaměřením na retro nábytek.

 

Provensálský styl

Provence je region na jihu Francie, podle kterého je pojmenován specifický druh nábytku z přelomu 18. a 19. století. Jeho nejvýraznějšími rysy jsou bílá barva a levandulový motiv zařízení bytu.

Tyto dva faktory jsou v tomto stylu doslova všudypřítomné, ale nejde jen o jediné charakteristické znaky stylu. Pokud si chcete zařídit domácnost tímto nábytkem, nejdůležitější jsou postele, sedací soupravy, vitríny, skříňky a židle.

Opomenout byste neměli ani doplňky, zejména bytový textil a lampy. Pozor však na mylnou představu, že vše, co je bílé a má levandulový motiv, je styl provence. Přečtěte si o tom více v našem článku, kde provensálský styl rozebíráme do detailů.

 

 

zařízení bytu - křesla

Venkovský styl

Od provensálského nábytku není tak daleko k venkovskému stylu. Běžný laik by si ho možná na první pohled zaměnil právě se stylem provence, ale není tomu tak. Bílá barva zde však také hraje dominantní roli.

Venkovský nábytek je spíše zosobněním jednoduchosti ve spojení s krásou. Důraz se klade na frézovaná dvířka, patinování a zejména dvoubarevnou kombinaci ve dřevě. Nejvýrazněji se tento styl projevuje ve  stolech, kuchyňských linkách, skříňkách, komodách a na schodech.

Ano, přesně tak, venkovský nemusí být jen nábytek, ale mělo by se tomu přizpůsobit i celé zařízení bytu a domu. Jak? Odpověď nejen na tuto otázku najdete v našem článku, kde jsme venkovský styl rozebrali do nejmenších detailů.

 

Zařízení domu

Pokud už mluvíme o venkovském nebo provensálském stylu, nesmíme zapomenout připomenout, že tyto dva architektonické a designové styly se hodí pro zařizování domu. Obzvláště tehdy, pokud bydlíte mimo města.

Na rozdíl od zařizování bytu máte u domu mnohem širší a zajímavější možnosti a to bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro moderní nebo klasický design. Kromě běžného vybavení, jako jsou sedačky, postele, skříně či stoly, můžete klást větší důraz na doplňky.

Sem patří například i zahradní doplňky a dekorace, obzvláště lavičky, jezírka, altánky, jídelní sety na ven a podobně. Chtěli byste více tipů a nápadů? Doporučujeme náš článek speciálně zaměřen na zařízení domu!

Zařízení bytu - altánky

Severský styl bydlení

Pokud si představujete pod severským stylem nábytku či zařízení domácnosti jen to, co znáte z katalogu Ikea, tak jste na omylu. Přestože jde o nepochybně zajímavý nábytek, tento styl skrývá mnohem více užitečné pro celé zařízení bytu.

Dominují mu především světlejší barvy, jednoduchost a elegance laděná s přímočarostí. Jak sedací soupravy, tak i skříňky, celé stěny, křesla, stolky či bytové doplňky, to vše v sobě skrývá příběh o využití dřeva a jiných materiálů s citlivostí a noblesou.

Kromě moderních linií patří do severského stylu nábytku i tradiční venkovský nábytek, kde však zůstávají hlavní rysy v rámci výše zmíněných charakteristik. Objevte detailnější severský styl bydlení v našem článku!

 

Zařízení bytu kožené křeslo

Jak zařídit kuchyni

Zařízení kuchyně je v každé domácnosti otázkou vkusu, prostoru a finančních možností. Zatímco někteří lidé v této otázce doslova tápou, jiní se cítí při výběru nábytku a zařízení jako ryba ve vodě.

Přestože každá kuchyně sestává zejména z kuchyňské linky a jídelního setu, netřeba zapomínat ani na doplňující zařízení. Důležité jsou jak různé police, tak i kuchyňské doplňky a potřeby. Tu správnou atmosféru každé kuchyni dodá vhodný výběr osvětlení.

Zařízení kuchyně je pro mnoho lidí věda, ale pro vás být vůbec nemusí. Dáváme vám do pozornosti náš komplexní článek, který vám krok po kroku pomůže s problémem, jak zařídit kuchyni rychle a za výhodných podmínek.

 

Zařízení bytu - osvětlení

Doplňky do kuchyně

Součástí vybavení a zařízení kuchyně jsou i doplňky. Ty, jak již název říká, mají doplňující a pomocnou funkci pro kuchyň a činnosti v ní. Tak jako kuchyně, i doplňky mohou být laděny v určitém stylu.

Jiné doplňky se hodí do provensálské kuchyně na venkově, jiné do moderní ve městě. Základem by mělo být sladit styl kuchyňské linky a doplňky. Různé poličky, servírovací vozíky, příruční stolky, ale například i kořenky či slánky, to vše může spolu ladit.

Určitě nelze opomenout ani na různé druhy dekorací či potřeb, které mají stejně tak doplňující účel. Dokonce, i talíře či šálky mohou být součástí dekorací. Chcete o tom vědět víc? Přečtěte si náš článek na téma doplňky do kuchyně!

Zařízení bytu - servírovací vozíky

Záclony do kuchyně

Jaká by to byla kuchyň bez textilu? Ano, v dnešních moderních kuchyních v novostavbách bytů či domů, už tolik textilu na první pohled není vidět, ale to neznamená, že nemá pro kuchyň svůj význam.

Pokud již nemluvíme přímo o kuchyňských utěrkách či ubrusech, což je spíše praktický styl kuchyňského textilu, mimořádně důležitou součástí kuchyně jsou záclony. Ty dotvářejí styl kuchyně, ať už jde o venkovské bydlení nebo kuchyni v industriálním stylu.

Chcete vědět, jak si vybrat správné záclony, podle čeho zvolit typ uchycení nebo které barvy se hodí k jakému stylu kuchyně? V takovém případě vám doporučujeme náš detailní návod, který vám pomůže vybrat záclony do kuchyně za pár minut.

 

Kuchyň v provensálském stylu

Jedním z nejkrásnějších stylů zařízení kuchyně je provensálský styl. Jde o kombinaci venkovského trendu, který je dnes velmi populární, s tradičním zařízením a dekoracemi z Francie.

Provensálské kuchyně oplývají zejména světlými barvami, květinovými motivy a romantickou elegancí. Ať už jde o kuchyňskou linku, jídelní stoly se židlemi, různé vitríny, police nebo i svítidla, vše má svou krásu a typický vzhled.

Výhodou je, že provensálské kuchyně se hodí nejen na venkov, ale klidně si takto můžete zařídit i svou kuchyni ve městě. Chcete vědět jak? Odpověď na tuto otázku vám dá náš detailní článek nazvaný kuchyň v provensálském stylu.

 

Zařízení bytu - vitríny

Jak zařídit dětský pokoj

Doba, kdy byl dětský pokoj zařízen tuctovým nábytkem a nebyla v něm byť jen špetka fantazie, je naštěstí už pryč. Dnešní dětské pokoje jsou určeny pro podnícení vývoje dětí co možná nejvíce kreativní.

Už to není jen o tom, že by v dětském pokoji měla být dětská postel, psací stolek, židle a nějaké skříně na hračky či oblečení. Důležité jsou i další doplňky, různé příslušenství, dekorace a samozřejmě i správné osvětlení.

Pokud nevíte, jak byste měli správně takový dětský pokoj vybavit, nechte si poradit. To, jak zařídit dětský pokoj, jsme rozebrali v samostatném článku. Najdete v něm tipy a návody, co kam umístit a zejména, co kde výhodně nakoupit.

 

Zařízení bytu - psací stolek

Jak zařídit obývák

Obývací pokoj je hněvem každé domácnosti. Jde o dominantní místnost tzv. denní části, kde se soustředí společenský život. Většina lidí však tento pokoj řadí jako paradoxně zcela antisociální a antispoločenský.

Sladit styl sedací soupravy, konferenčního stolku a například skříňky pod televizor, to vše chce nejen vkus, ale také určité zkušenosti. Není to jen o tom koupit nějakou komodu, příruční stolek nebo nějaké kýčové doplňky.

Zařízení bytu i obývacího pokoje by mělo být nejen praktické, ale i zajímavé a povzbuzující pozitivní atmosféru celé domácnosti. Pokud nevíte, jak na to, ať je vám návodem náš komplexní článek o tom, jak zařídit obývák stylově a svěže!

 

zařízení bytu - stolek pod tv

Obývák s kuchyní

Moderním trendem posledního desetiletí je spojení obývacího pokoje s kuchyní. Netýká se to jen novostaveb, jak by si mnoho lidí myslelo, ale stále více i starších domů a bytů v panelácích.

Spojení obývacího pokoje a kuchyně je přitom zcela přirozené. Moderní kuchyně již nejsou místem, kde by se jen vařilo, ale jde o společenskou místnost. Sladění kuchyňské linky, obývací stěny, případně jídelního setu a sedačky, to vše je jen věcí vkusu.

Společný obývací pokoj a kuchyň navíc přinášejí mnohem více prostoru v jedné i druhé místnosti. Opticky se celá společná místnost zesvětlí a je tu i lepší atmosféra. Přečtěte si více o výhodách takového řešení v našem článku na téma obývák s kuchyní.

 

Jak zařídit ložnici

Ložnice je na první pohled místem, kde člověk “jen” prospí a pak tráví většinu dne buď v jiném pokoji nebo zcela mimo domácnosti. Každý, kdo takto uvažuje, zapomíná na důležitost regenerace a odpočinku.

Klidný spánek samozřejmě závisí i od jiných věcí, ale krásně a stylově zařízená ložnice určitě nepatří mezi ty poslední. Není to jen otázka toho, jak a kde postavit postel, šatní skříň, komodu nebo jaké noční stolky vybrat.

Protože součástí zařízení jsou i různé druhy doplňků a textilu, sladit celé zařízení může být nejen otázkou vkusu, ale i pár praktických zkušeností a tipů. Všechny jsme sepsali v našem článku, kde se dozvíte vše o tom, jak zařídit ložnici.

 

Zařízení bytu - noční stolky

Tapety do ložnice

Při tématu zařizování ložnice ještě zůstaneme a to z pohledu povrchové úpravy stěn. Klasická bílá malířská barva na omítce je mimo módy už pěkných pár desetiletí. Naopak, chce to něco netradičního.

Odpovědí na takový požadavek jsou nepochybně tapety. U nás byly populární v druhé polovině 20. století, ale pak se na chvilku odmlčely. To však jen proto, aby se vrátily v plné síle a eleganci.

Dnes máte na výběr různé typy tapet podle materiálu a povrchové struktury. Barevnost, vzory, velikosti, to vše je k dispozici v doslova nekonečném počtu kombinací. Přesvědčte se sami, vše na toto téma rozebírá náš článek s názvem tapety do ložnice.

 

Moderní záclony

Záclony do ložnice, ale i do obývacího pokoje a jiných pokojů, jsou nedílnou součástí každé jedné stylové domácnosti. Ženy takový bytový textil doslova milují, ale výhody samozřejmě ocení i muži.

Na rozdíl od fádních a neosobních žaluzií nebo příliš konzervativních rolet jsou záclony jakousi kombinací elegance, lehkosti a praktičnosti. Můžete si vybrat neprůhledné záclony s nějakou barevnou kombinací, ale i průhledné se zajímavým vzorem.

K záclonám pak už jen stačí doladit způsob uchycení, například vhodný typ vitrážní tyče a okno dostane rázem úplně jiný design. O tom, jak vybírat záclony, na co si dát pozor a které jsou aktuálně “in” jsme napsali v našem článku na téma moderní záclony.

 

Inspirace do bytu

Teorie při zařizování bytu je jedna věc, praxe však bývá někdy zcela odlišná. Proč? Většina lidí totiž zařizuje své bydlení maximálně jednou či dvakrát za život a proto nemá dostatek zkušeností.

Na druhou stranu, nemusíte si hned volat do bytu profesionálního designéra nebo architekta. Jak umístit sedací soupravu, kam zavěsit nástěnné osvětlení nebo kde se hodí polička či obraz, na to vše postačí pro běžného laika pár inspirací.

Kde je najdete? První možností jsou časopisy o bydlení, které jsou právě na takových nápadech založené. Druhou možností, mnohem dostupnější a praktičtější, je svět internetu. Podívejte se například na naše inspirace do bytu, které jsme publikovali online.

 

Inspirace do kuchyně

V rámci inspirací jsme se detailněji zaměřili kromě jiných místností i na kuchyni. Ta je totiž stále častějším cílem zvědavých očí každé návštěvy a navíc, proč byste si nedopřáli vaření v krásném pokoji?

Od nápadu po realizaci sice může být ještě dlouhá cesta, ale nejdůležitější je začít. Středem každé kuchyně je kuchyňská linka. Pokud chcete, aby byla něčím výjimečná, musíte k ní zvolit například i originální doplňky a textil.

V našem článku na téma inspirace do kuchyně najdete stejně tak tipy na ubrusy a prostírání, ale i zajímavé postřehy při sladění linky a jídelního setu. Přirozeně, nezapomněli jsme ani na zajímavé poličky, kořenky či osvětlení!

 

Zařízení bytu - kuchyňský linka

Inspirace koupelny

Líbí se vám krásné koupelny s dostatkem prostoru? Opticky můžete mít takovou koupelnu nejen ve velkém domě, ale například i v panelákovém bytě. Vhodná rekonstrukce jádra umí prostor zvětšit i dvojnásobně.

Pokud nemáte možnost udělat si v koupelně prostor pro přirozené prosvětlení denním světlem, zachránit to můžete i rozumně zvoleným osvětlením. Samozřejmě, netřeba zapomenout ani na výběr kvalitní sanity, umyvadla a stejně tak vkusnou kombinaci obkladů.

Jak to vše zrealizovat a proč jsou v případě koupelny důležité i různé doplňky, příslušenství a dekorace, jsme rozebrali v našem článku zaměřeném speciálně na inspirace do koupelny. Ty z časopisů o bydlení můžete vykouzlit v bytě i v domě!

 

Doplňky do koupelny

Přestože je v pojetí většiny lidí koupelna výsostně praktickým místem, už dávno neplatí, že by to měla být fádní místnost určená jen na mytí. Dokazují to už i zmíněné inspirace koupelen!

Když se na různé fotky stylových koupelen podíváte napoprvé, možná vás ani nenapadne, co je na nich tak zajímavé. Napovíme vám: jsou to různé doplňky a dekorace. Jde například o poličky, dózy, držáky, drátěný program nebo zrcadla.

Všechno toto praktické i dekorativní příslušenství vytváří společně ucelený styl a to bez ohledu na to, zda jde o moderní nebo retro koupelnu. Chcete poradit s výběrem všeho potřebného pro vaši koupelnu? Přečtěte si náš článek s názvem doplňky do koupelny.

 

Ložnice – inspirace

Líbí se vám ložnice ve venkovském stylu, například s provensálským nábytkem? Retro ložnice plná barev? Nebo elegantní linie moderního nábytku či industriální zařízené ložnice? Každý máme jiný vkus pro zařízení bytu a ložnice.

Bez ohledu na styl nábytku či zařízení, důležité je umět sladit v případě ložnice jak postel, tak i ostatní součásti velkého nábytku a menších doplňků. Skříňky, komody, noční stolky, záclony, ložní prádlo, to vše může být jako vystřižené z módního časopisu!

O zařizování ložnice jsme sice napsali samostatný článek, ale rozhodně jsme si nemohli nechat ujít příležitost zaměřit se i na konkrétní příklady pro ložnice a inspiraceTy jsme shrnuli do dalšího komplexního článku, kde najdete vše, co potřebujete.

 

Vintage doplňky

Pokud už mluvíme o inspiraci, určitě třeba zmínit styl vintage. Ten si mnoho lidí plete s venkovským nebo provensálským stylem, ale vintage jde ještě dál. Rez, praskliny a různé kosmetické chyby nejsou problém, naopak, vítaná dekorace.

Přesně o tomto je styl vintage, který v sobě nese historický odkaz krásy neobvyklých tvarů. Všechny inspirace zařízení v tomto stylu si zakládají na jednom jediném: zajímavých doplňcích.

Právě ty totiž dávají i velkým kusem nábytku, například postelím či skříním, atmosféru plnou romantiky a elegance. Pokud byste chtěli vědět o těchto doplňcích více, doporučujeme náš návod plný tipů na vintage doplňky a zařízení bytu v tomto stylu.

 

zařízení bytu postele

 

Jedna dobrá rada na závěr: toto určitě nepodceňujte

Jedním z velmi moderních trendů je zařízení bytu a domácnosti podle Feng Shui. Jde o systém na umístění a rozmístění nábytku tak, aby to odpovídalo psychické pohodě každého obyvatele. Zařízení bytu v tomto stylu je navíc praktické!

Mnoho lidí nad takovým zařízením jen mávne rukou, ale je to chyba. Jistěže, nemusíte se držet všech pravidel až do posledního písmene, ale pokud si přečtete něco více o Feng Shui například i na Wikipedii, zjistíte, že jde v podstatě o velmi praktické rady pro bydlení.

Nebojte se tedy zkombinovat své představy s alespoň pár pravidly a tipy na zařízení dle tohoto systému. Několik z nich jsou univerzální, například střídmost při počtu kusů nábytku v domácnosti. Uvidíte, že se vám bude bydlet mnohem lépe!

 

Nejvýhodnější nabídky nábytku a domovních doplňků

vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu
Bonami vstoupit do e-shopu