Vyberte stranu
Vy ještě nemáte kompostér? Kompostování v něm je jednoduché, rychlé a ekologické
Rate this post

Bez ohledu na to, zda máte velkou zahradu nebo jen malý záhon, potřebujete ho čas od času pohnojit. Nač kupovat drahé a navíc ne přírodní a přirozená hnojiva, když si můžete udělat doma vlastní? Ano, řeč je o kompostování. Naštěstí je tu kompostér.

Kompostéry pojmou až třetinu celkového domácího bioodpadu, ze kterého můžete mít kvalitní humus. Navíc vyhnete se nevzhlednému a zapáchajícímu skladování na zahradě, které je oproti kompostování velmi neefektivní.

 

Proč ukládat kompost a je lepší domácí kompostér nebo kupovaný zahradní?

Základním smyslem kompostování je využít ekologicky i prakticky biologický odpad z kuchyně. Během procesu kompostování se za spolupůsobení vzduchu a různých mikroorganismů stává z obyčejného kuchyňského odpadu nejkvalitnější možné přírodní hnojivo. To lze pak použít skutečně na jakýkoliv účel v zahradě.

Předtím, než začnete vůbec vybírat kompostér, třeba si zvážit kde chcete kompostovat, co všechno budete kompostovat, jaké množství kompostu víte a chcete zpracovat a kdy během roku chcete kompostovat. Toto vše totiž ovlivňuje typ kompostéru a to, zda bude třeba kompostér s jedním otvorem nebo dvěma otvory a zda bude samostatný otvor pro odběr.

Když si na tyto výše položené otázky odpovíte, zjistíte, zda vám stačí domácí kompostér, který si vyrobíte sami, nebo bude lepší kupovaný. V zásadě je však téměř pro každého lepší už hotový kompostér, nakolik to šetří nejen čas a peníze, ale především námahu. Výroba domácího kompostéru, například z palet, totiž opravdu není nic pro laika.

 

 

Vybírejte z nejlepších kompostérů!

Jaký je postup kompostování

Podle toho, co všechno budete kompostovat, byste měli vybrat velikost kompostéru. Pro menší zahrady stačí kompostér s  objemem do 600 litrů, pro větší je potřebný kompostér s objemem například do 1000 litrů.

Co se týče samotného kompostování, zde je stručný postup:

 • na úvod byste měli na spodek kompostu dát zeminu, nejlépe s dostatkem výživy, kterou doplníte hrubším materiálem, například větvemi, pro cirkulaci vzduchu a odchod vody
 • pak můžete začít kompost naplňovat domácím bioodpadem, přičemž nejlepší je kombinovat různé druhy odpadu pro pestřejší složení
 • vždy, když doplníte do kompostu nový materiál, promíchejte ho, aby se pomixujeme suchý a mokrý materiál, ale například i dusíkatý a uhlíkatý materiál
 • jednou za čas třeba kompost zalít vodou, případně jej nechat otevřený během intenzivnějšího deště
 • po každých 20 cm naneste novou vrstvu zeminy, můžete případně přidat i tzv. urychlovač kompostu, který koupíte v zahrádkářských potřebách
 • materiál v kompostu třeba jednou za měsíc důkladně promíchat a přeházet uvnitř
 • po roce je již kompost vyzrálý a připraven k použití, přičemž po vyzrání třeba kompost prosít a příliš velké a nezpracované části vložit do nového kompostu

Během kompostování se vyvarujte nadměrnému promočení kompostu, ale i vysušování. Dobré je jednou za čas přidat do kompostu piliny, odehnat tím hmyz, zejména vinné mušky. Pokud se vyskytne z kompostu nadměrný zápach, je třeba ho více a častěji promíchávat.

 nejlepší kompostéry

Dřevěný nebo plastový kompostér?

Pokud se rozhodnete pro koupi již hotového kompostéru, což je jednoznačně lepší volba, na výběr jsou z hlediska materiálu dvě možnosti. První jsou dřevěné kompostéry vyrobeny nejčastěji z hranolů a desek, které sice vypadají v zahradě velmi stylově, ale budou vyžadovat každoroční péči v podobě ochranného nátěru, jinak nasají vlhkost a začnou hnít.

Lepší možností jsou proto plastové kompostéry. Můžete si je vybrat nejčastěji v černém nebo zeleném provedení, přičemž černé má sice tendenci mírně se přehřívat, ale záleží také na tom, kde kompostér umístíte. Na výběr máte jednokomorové nebo dvoukomorové pro delší období kompostování.

Kompostér můžete koupit i se základnou a je dobré, když má samostatný otvor pro odběr kompostu. Na značce až tak nezáleží, ale pokud vsadíte na nejvíce rozšířené jako jsou AL-KO, Keter, Prosperplast, LaniplastG21, určitě nic nezkazíte.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! 4home.cz  Bonami.cz a Kasa.cz  nabízejí nábytek a jiné domácí zařízení za výhodné ceny.

Více informací

Nebydlíte v domě? Zkuste bytový kompostér nebo kompostér na balkon

Pokud náhodou nebydlíte v rodinném domě a nemáte zahradu, kde byste mohli kompostér uložit, nemusíte věšet hlavu. Koupit se dá i kuchyňský kompostér, kde můžete uskladnit menší bioodpad z kuchyně, ale v tomto ohledu jste limitován i prostorovými možnostmi přímo v kuchyni.

Kompostovat se dá nejen v bytovém, ale i v balkónovém kompostéru. Takový kompostér sice nebude mít ani objem 400 litrů a už vůbec nepůjde o rotační kompostér, který je optimální pro dlouhodobé kompostování, ale je to rozhodně lepší možnost, než vyhazovat bioodpad do komunálního odpadu.

Evogreen kompostovatelné 400l

 

Co patří a co nepatří do kompostéru

Ne všechen odpad z kuchyně či zahrady můžete do kompostéru uložit. Navíc, pokud i budete kompostovat správný bio-odpad a suroviny, nesmíte zapomínat na péči o kompost, jinak se může celý proces pokazit a vy nakonec nezískáte kompost, ale biosměs, která bude nepoužitelná. Doporučujeme nastudovat si tato základní pravidla.

Tyto věci do kompostu určitě nepatří :

 • plevel, větší rostliny a dřeviny
 • shnilé, plesnivé nebo jinak zkažené potraviny
 • kámen, sklo, kovy, plasty, keramické materiály, zkrátka cokoliv nepřírodní
 • nárazově velké množství trávy
 • odpad po domácích zvířatech

Naopak, do kompostu při dodržení zásad a pravidel kompostování můžete dávat:

 • trávu s lístím
 • travní trsy se zeminou
 • menší podrcené větvičky a větvičky
 • popel po shoření dřeva v ohništi
 • menší a tenčí kousky novinového nebo podobně tenkého a nenasiaknutého papíru
 • odřezky ze zeleniny a ovoce, případně jejich menší zbytky
 • slupky z ovoce a zeleniny

 

Vybírejte z nejlepších kompostérů!

Levné kompostéry? Zkuste akcie nebo výprodej

Vyrábět si kompostér doma se dnes opravdu nevyplatí. Jejich nabídka je mimořádně široká a to jak z hlediska materiálů, tak z hlediska barev. Podle velikosti najdete komposty pro malou domácnost i pro mnoho bioodpadu z velké zahrady, stačí jen hledat. A kdo chce ušetřit, pro toho jsou tu akcie a posezónních výprodej.

Ačkoliv kompostéry se dají koupit i ve velkých zahradních centrech, nejlepší cestou je nákup přes internet. Získáte širší výběr a zejména mnohem lepší ceny. Vyhněte se však neznámým eshopům, kde můžete mít problémy s dodáním nebo pozdější reklamací. Naopak, eshopy jako Bonami, 4home nebo Kasa jsou dlouhodobě hodnoceny jako nejlepší.

vstoupit do e-shopu
4home vstoupit do e-shopu
kasa vstoupit do e-shopu