Vyberte stranu
Proutěný nábytek není určen pouze od exteriéru. Perfektně dokáže zkrášlit i váš domov
5 (100%) 2 votes

Proutěný nábytek vyzařuje teplo a skvělou pohodu. Proto se není čemu divit, že ho najde v mnohých domácnostech. Kromě toho má tento druh nábytku jednu velkou výhodu. Nezáleží na tom, v jakém stylu máte zařízenou domácnost, proutěný nábytek se hodí všude.

Díky výrobním technologiím a novým materiálům dokážou v dnešní době výrobci vyrobit úžasné kusy takového nábytku. Mezi proutěný nábytek zařazujeme i nábytek z banánového listu, bambusu a exotických dřevin, kde můžeme najít též stoličky, stolky, bytové doplňky, křesla a sedačky z pleteného banánového listu, přírodního ratanu a podobně.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Hezkynabytek.cz  Bonami.czBighome.cz nabízejí nábytek a jiné domácí zařízení za výhodné ceny.

Více informací

Na balkón, terasu, na zahradu i do obyváku

Na výrobu proutěného nábytku se nejčastěji používá proutí ze stromů a klíček, jakou jsou vrba, třešeň, olše, líska a též malinové proutí. Patří sem též velmi oblíbený přírodní ratan. Jde o popínavou rostlinu silnou od jednoho do 7 cm, jejíchž výhonky dosahují délky více než dvě stě metrů.

Dřevo je velmi lehké a ohebné, po opaření horkou vodou a impregnování v oleji se z něho pletou koše nebo nábytek. I samotný výplet proutěného nábytku má podkategorie podle způsobu tkaní a vzorování.

Nejběžněji se používá jednolůžkový výplet, okrouhlý a kombinovaný. Tak jak se tkají koberce, je možné při vyplétání proutěného nábytku zkombinovat tak, aby byl výsledkem unikátní vzor výpletu. Proutěný nábytek je vhodný i do interiéru jako náhrada levné sedačky.

 

Vyberte si z nabídky proutěného nábytku!

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Proutěný nábytek a jeho jednotlivé druhy

Z hlediska způsobu výroby a konstrukce se proutěný nábytek dělí na vícero kategorií. Pro běžného laika jsou sice možná rozdíly nepostřehnutelné, ale mají výrazný vliv na kvalitu nábytku, hlavně ve vztahu k jeho odolnosti vůči zatěžování či povětrnostním podmínkám.

Tady jsou nejznámější kategorie proutěného nábytku:

  • bezrámový proutěný nábytek – celý nábytek je vyrobený z proutí bez pevné dřevěné či kovové konstrukce; proutí má různou hrubost a může být z různých druhů dřeva
  • rámový proutěný nábytek – jeho základem je pevná konstrukce z dřeva, na které jsou “napletené” dlouhé pruty různých rozměrů, vytvářející vzory a obepínající rám
  • proutěný nábytek s kovovou konstrukcí – má kovovou konstrukci, najčastěji z ocele; má sice větší nosnost, ale kvůli tomu, že pruty není možné za konstrukci přichytit, dochází často k deformaci vzorů

 

proutěný nábytek

Jak se starat o proutěný nábytek

Když máme proutěný nábytek venku na terase, je jasné, že bychom ho měli občas vyčistit. Nejlépe tak uděláme kartáčem a mýdlovou vodou, nebo kartáčem a slanou vodou. Nábytek potom opláchneme čistou vodou a ošetříme rostlinným nebo olivovým olejem. U lakovaného proutěného nábytku pomůže nábytková politura.

Ve spleti proutí a ratanu se velmi snadno usazuje prach, proto ho vždy důkladně povysávejte. Nejlépe uděláte, když použijete nástavec s jemným kartáčem. Na těžko dostupná místa je vhodné použít vatovou tyčinku na čištění uší nebo štětec.

 

Je vhodný proutěný nábytek i pro děti?

Nábytek vhodný pro děti by měl splňovat velmi náročná kritéria. Proutí je materiál, který je schopný je splnit. Proutěný nábytek je teplý, hřejivý. Děti se ho proto rádi dotýkají. Jeho výhodou je také to, že je opravdu lehký, proto se dá jednoduše přenášet z místa na místo.

Natírá se barvami na bázi vody bez rozpouštědel, a proto je i povrchová úprava úplně bezpečná a zdravotně nezávadná. Z proutí se dají vyrobit nejrůznější součásti dětské výbavy od proutěných křesel přes kočárky, koše na hračky, košíky na stěnu, regály a podobně.

 

proutěný nábytek

Proutěný nábytek do interiéru i exteriéru

Někteří preferují proutěný nábytek z přírodního nebo umělého ratanu. Ratanový nábytek je levný, elegantní a nenáročný na údržbu. A jelikož se hodí jak do exteriéru, tak do interiéru, dodá celé vaší domácnosti náděch přírody.

Přírodní ratanové sezení je vhodné do bytu nebo domu do vašeho obyváku, jídelní souprava do vaší kuchyně. Ratanová sedací souprava zútulní vaši lodžii či balkón. Posezení na terase, na zahradě či chvíle u bazénu zase zpříjemní umělá ratanová souprava.

V čem je hlavní rozdíl mezi umělým a přírodním ratanem? Kromě vyšší ceny přírodního ratanu to je také odlišný vzhled a tvrdost materiálu. První dojem vás o umělém ratanu nepřesvědčí, ale na dotek už rozdíl pocítíte. Taktéž jeho pružnost je o poznání menší.

Vyberte si z nabídky proutěného nábytku!

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Umělý ratan a jaké jsou jeho vlastnosti

Umělý ratan je syntetické vlákno vyrobené ze 100% recyklovatelného polyethylenu, které je pružné, odolné vůči ohýbání a je UV stabilní. Dobře snáší vysoké teplotní rozdíly a je odolné vůči chlóru z bazénů.

Toto jsou všeobecné vlastnosti PE ratanu:

  • nízkou hustotu a vysokou pevnost
  • dobrou kluzkost, nižší odolnost vůči éteru
  • teplotní stálost od -85 do +80 °C
  • má velmi dobré elektroizolační vlastnosti
  • odolný vůči většině polárních rozpouštědel, kyselinám, zásadám, alkoholům či olejům.

Umělý ratan je vyráběný z polyuretanového vlákna. Na první pohled jeho pravost určitě nezjistíte. Ratanové sezení či taburetky nebo stolíky jsou vyrobené s citem pro detail a to, že jde o materiál vyrobený z vláken polyuretanu, hliníku, teflonu či polyesteru, ani nezjistíte. Vyžaduje pouze běžnou péči a může se čistit vysokotlakými přístroji.

 

proutěný nábytek

Tento typ nábytku se hodí opravdu všude, ale kde ho koupit?

Ratanový nábytek si v interiéru najde svoje uplatnění skutečně v každé místnosti. Zařízení obyváku, ratanová sedací souprava a ratanový stolek skutečně budou působit efektivně. Postel a kamoda z ratanu si najde místo ve vaší ložnici. Do předsíně nebo zimní zahrady umístníte například ratanový stolek na kávu.

Jestli jsme vás těmito informacemi přesvědčili, že proutěný nábytek se hodí i do vaší domácnosti, klikněte na následující e-shopy a vyberte si nábytek podle svých představ. E-shopy, které doporučujeme, jsou spolehlivé a z jejich nabídky si určitě vyberete. Jsou to například BighomeHezkynabytek a Bonami.

vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu