Vyberte stranu
Jak se co nejlépe postarat o váš zahradní nábytek, aby stále vypadal jako nový?
Rate this post

Zahradní nábytek je nezbytnou součástí většiny zahrad. Pomáhá vytvořit útulný venkovní prostor, který využíváme k odpočinku a relaxaci. Ovšem vlivem vnějších vlivů, obzvláště počasí se může stát, že se začne rychle opotřebovávat a ztrácí své kouzlo. V tomto článku se podíváme na základní péči, která může prodloužit životnost klidně o dlouhá léta.

Základem je samozřejmě čištění a pravidelná údržba

Ať už jde o dřevěná zahradní lehátka, kovový stůl nebo plastové židličky, důležité je se o váš nábytek pravidelně starat. Tuto péči můžeme rozdělit dle typu materiálu a nyní si přiblížíme ty nejčastější.

Dřevěný zahradní nábytek

  • Čištění – Stačí použít obyčejný mýdlový roztok s měkkou houbičkou a uvidíte, že většina nečistot půjde sama pryč. Rozhodně se vyhněte agresivním chemickým přípravkům, které by mohly povrch nadobro poškodit.
  • Ochrana proti počasí – Pro dřevo existují speciální ochranné vosky nebo oleje, které nanesete na povrch. Tím jej ochráníte před sluncem i vlhkostí.
  • Skladování – Obzvláště přes zimu je dobré veškerý nábytek schovat pod střechu a udržovat jej v suchém prostředí.

Plastový zahradní nábytek

  • Čištění – Pokud jde o samotnou údržbu, tak právě plast je velmi nenáročný. Pokud se tedy chystáte na nějakou oslavu nebo párty s přáteli, tak doporučujeme praktický párty stan v kombinací s plastovým nábytkem, který následně jen omyjete vodou.
  • Pozor na barvící látky – Bohužel jednou vlastností tohoto materiálu je i snadná absorpce barviv, čím mohou vzniknout skvrny, kterých se nezbavíte. Takže pozor na noviny, časopisy nebo oblečení, které by to mohlo způsobit.

Hliníkový zahradní nábytek

  • Čištění – Probíhá více méně stejně jako u výše zmíněných materiálů, ovšem zde je potřeba dát si speciálně pozor na to, abyste vše důkladně utřeli. Mohlo by dojít k rezivění!
  • Prevence rezivění – Utření do sucha je jednou možností, ovšem důležitá je i pravidelná kontrola. Pokud narazíte na místa jako škrábance nebo oděrky, použijte speciální barvou proti rezivění. Více o čištění a ošetřování hliníkové zahradní sestavy naleznete v článku.

Zdroj obrázku: stock_studio / stock.adobe.com