Vyberte stranu
Kuchyň v provensálském stylu – Rady a tipy, které oceníte
5 (100%) 3 votes

Provensálský styl vznikl ve Francii, v 18. století. Jádrem se stala zejména jeho jihovýchodní část. Původně však nešlo o venkovský styl, jako je tomu nyní. Vznikl totiž z “palácového bydlení”, když hledalo panství odpočinek i v menších provinciích. Kuchyň v provensálském stylu vyžaduje cit pro detail a estetické cítění při kombinování jednotlivých druhů nábytku, doplňků, dekorací, samotných materiálů, tvarů a barev.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! 4home.cz Bonami.cz    Hezkynabytek Bighome.cz nabízejí domácí zařízení za výhodné ceny.

Více informací

Typické barvy a tvary

Moderní kuchyně jsou často spojovány s bílou barvou a podobně je to i při kuchyňských linkách v provensálském stylu. Jedna barva, ale design vzdálený na kilometry daleko. Na čisté linie a ostré hrany zapomeňte, stejně i na plochy ve vysokém lesku. Jemná zdobenosť masivu a zejména bledší tóny dřeva jsou to pravé ořechové.

Typickou provensálskou barvou je tedy zmiňovaná bílá a její různé odstíny. Paradoxem však je, že varianta jasné bílé je naopak v interiéru nepřípustný. I fialová barva má své uplatnění, avšak na doplňcích a dekoracích, zastoupené květy levandule, které jsou neodmyslitelnou součástí tohoto stylu.

Zařízení bytu v provensálském duchu připouští i pastelové barvy, ale pouze jejich tlumené a jemné odstíny. Ty se vyjímají i na bytovém textilu, polštářích, závěsech, ubrusech, ale také na stínidlech lamp a ložním prádle.

předsíň provans

Věčný materiál provensálského stylu

Dřevo je od nepaměti materiálem představujícím kvalitu, dlouhou životnost a teplo domova. Zařízení bytu v provensálském stylu bez nábytku z masivu není tím, za co se chce vdávat. Jemnou zdobenost, mohutnost, oblé nohy nábytku a typicky “ošoupaný vzhled” si tento materiál jednoduše ptá.

I kuchyňské linky ho mají rády. Sice není levnou záležitostí, ale pro kuchyně v provensálském stylu je základním atributem zařízení. To doplňují frézovaná dvířka světle hně, případně světlé barvy, no nejtypičtějším provedením jsou právě různé odstíny bílé.

 

provensálsku stůl

Kuchyň v provensálském stylu a její charakteristika

Kromě zmíněných frézovaných dvířek ze dřeva jsou pro kuchyně v provensálském stylu charakteristické horní skleněné skříňky, které mají v podstatě funkci vitríny. Na odiv však nevystavují dekorace, ale kuchyňské nádobí a porcelánové dózy či hrnky. Těch v tomto případě nikdy není dost a platí pravidlo, čím starší, tím lepší.

V “moderních” provensálských kuchyních často absentují horní skříňky a bývají nahrazeny masivními policemi s ozdobnými konzolami. Na jejich místě se stejně tyčí venkovské dózy na potraviny se špetkou patiny, jídelní nebo čajová souprava, například i na háčcích ze spodní části police.

Pokud máte k dispozici dostatek prostoru, určitě nezavrhněte myšlenku ostrůvku. Ten je často dominantou provensálské kuchyně a tvoří její srdce. Běžně připomíná vzhled velkého jídelního stolu s několika zásuvkami. Nad ním visí ze stropu pánve či jiné nádoby na vaření. Nicméně musíme být opatrní, aby tyto venkovské prvky nepřipomínaly spíše nepořádek.

kuchyň v provensálském stylu

Doplňky v roli nábytku

Kuchyň v provensálském stylu musí obsahovat speciální skříňky na nádobí, které nabízejí “dobovou” alternativu moderních organizérů. Nejsou skryté za dvířky, naopak, jsou doplňkem a praktičností v jednom. Běžně jsou lemovány ozdobnými lištami.

Na integrované spotřebiče raději zapomeňte (i když moderní verze provensálských kuchyní připouští už i ty). Specifickým znakem jsou volně stojící trouby, trendem píckysmaltovaná umyvadla “vyčnívající” z kuchyně. Celkový design podtrhují patinová madla nebo porcelánové úchytky.

Kuchyňské sezení v provensálském stylu

Zařízená kuchyň v provensálském stylu se neomezuje pouze na kuchyňskou linku. Její součástí je i prostor na stolování, který ani zdaleka není nenápadný. Jeho výjimečnost však netkví v netradičnosti či v odvážných barvách.

Vyniká strukturou dřeva a masivními nohami stolu. Jejich výřezy do oblých tvarů a zdobenost pravidelně zjemňuje bílá barva a přirozeně “ošoupaný” vzhled připomínající patinu. Dřevěné židle nebo lavice doplňují podsedáky s romantickými vzory květin.

 

provensálské dřevěné židle

Jaké doplňky a dekorace použít?

I kuchyň v provensálském stylu by měla být místem praktičnosti a funkčnosti. Ani design však netřeba opomíjet a ten v duchu “Provans” se navíc postará o příjemnou a útulnou atmosféru. S doplňky to však netřeba velmi přehánět. Přeplácanost může totiž požadovaný efekt potlačit.

Proutěné koše s květovanou textilní výstelkou jako alternativní způsob úložných prostor ve skříňkách či komodě jsou typickým znakem provensálského stylu. Typická je rovněž již zmiňovaná patina, která se nachází na vázách, kuchyňských doplňcích i na nábytku či nástěnných hodinách.

Levandulové kytice, ale i jejich motiv na látkách či dekoračních cedulkách a obrazech by měly zdobit každý interiér v provensálském stylu. Připouštějí se však i květiny slunečnice či růžové růže. Tyto jsou opět použity na dekoračním textilu, například na závěsech.

drevene obrazy

I stěny chtějí být provensálské …

Romantika a nostalgie jsou nositelkami provensálského stylu. Na jejich vytvoření se podílejí nejen dekorace s nábytkem, ale i jinak často nepovšimnuté stěny. Tlumené pastelové barvy jsou výborným adeptem pro omítky, protože celkově neutrální interiér zútulní.

I když je v tomto případě bílá barva alfou a omegou, jasná bílá na stěnách je faux pass. Důležité je kombinovat několik odstínů bílé, čímž se znásobí efekt “stínování ” a zařízení bytu tak nebude působit nudně.

Výbornou alternativou malby jsou tapety. Dominují květované vzory již zmíněných druhů květin, přičemž barvy nikdy nejsou výrazné a křiklavé. Všechno má svou jemnost. Díky ní jinak “masivní styl” působí něžně.

 

kuchyň v provensálském stylu

Kde je nejlepší výběr?

Je pravděpodobné, že i ve vaší kuchyni se nachází několik věcí, které se mohou stát součástí stylu “Provans”. Většinou jde o doplňky a  kuchyňské nádobí “po babičce”. Stylovou provensálskou kuchyňskou linku si však můžete navrhnout i sami.

Buď si ji necháte vyrobit na míru, nebo sáhnete po sektorovém nábytku. Vyskládat se dá i podle vlastních představ, a to prostřednictvím eshopů, které nabízejí jednotlivé díly horních a dolních kuchyňských skříněk. Zajímavou nabídku nábytku i doplňků, díky kterým může být i vaše kuchyňe v provensálském stylu, najdete na stránkách Hezkynabytek, Bighome ale také Bonami4home.

 

Výhodné nabídky nábytku

vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu
Bonami vstoupit do e-shopu