Vyberte stranu
Jak vybrat pračku – cenné rady a tipy + Top 5 praček na trhu
5 (100%) 4 votes

Pračky jsou dnes pro každou domácnost doslova nezbytností. I když se to na první pohled nezdá, vybrat si tu nejlepší možnou pračku právě pro vaši domácnost, nemusí být vůbec tak jednoduché.

Důležité je stanovit si určité priority, podle kterých budete postupovat. Dívat se třeba jak na velikost domácnosti, tak na intenzitu praní. Neméně důležité je, jaké máte prostorové možnosti v koupelně a zda chcete koupit k pračce i sušičku.

 

Jak vybrat pračku podle velikosti domácnosti?

Jedním z nejdůležitějších kritérií, jak si vybrat pračku do domácnosti, je její velikost a četnost členů. Od toho se odvíjí zejména to, jak velkou pračku byste si měli koupit. Pokud totiž koupíte příliš malou, budete muset prát častěji, což se projeví v nákladech na spotřebu elektřiny a vody.

jak vybrat pračku Automatická pračka Indesit Giugiaro IWSC 51051 C ECO US

Pro lidi žijící “single” nebo pro páry postačí i pračka s objemem náplně 5 kg či 6 kg. Tyto pračky se dají najít jak zepředu plněné, tak i shora plněné a je jen na dispozici vaší koupelny, kterou zvolíte.

Pokud jste domácnost s dětmi, doporučujeme pračku s náplní 7 kg, ještě lépe 8 kg. V tomto případě budete muset sáhnout po pračkách plněných z přední strany. Pokud jste početnější rodina, nebo pokud chcete prát méně často, jsou na trhu pračky i s objemem 9 kg a více.

 

Nejlepší pračky na trhu

 

 

6. smysl vám ušetří spoustu času i peněz

Druhým mimořádně důležitým kritériem jsou funkce a vlastnosti pračky. Nejdůležitější funkcí, která je mimořádně praktická pro efektivní praní, je funkce nazvaná 6. smysl, případně Fuzzy Logic. Jde o množstevní automatiku, která zabezpečí ideální nastavení programu, času, otáček a dalších parametrů podle velikosti dávky určené na praní.

Druhou důležitou funkcí, kterou by měla mít vaše pračka, je funkce AquaStop. V případě, že perete často v noci nebo v době nepřítomnosti, vám může funkce ušetřit spoustu problémů. Pokud totiž dojde k nějaké poruše nebo netěsnosti, automaticky uzavře přívod vody.

Třetím důležitým kritériem, jak vybrat pračku, jsou maximální otáčky. Dnes už se běžně dají najít pračky s maximálními otáčkami odstřeďování 1.200 ot./min., Takže to by mělo být rozumné minimum. Lepší je ale najít pračku s většími otáčkami, alespoň 1.400 otáček.

Náš tip: Nakupujte v ověřených eshopech! Euronics.czKasa.cz, okay.cz nabízejí domácí spotřebiče a elektroniku za nejvýhodnější cenu.

Víc Informací

Nesmíme ale zapomenout ani na další vlastnosti, funkce a parametry:

 • hlučnost praní by neměla být více než 55 dB , při odstřeďování nejvíce 75 dB
 • variabilita programů je důležitá, praktický je i rychlý program na praní do 20 minut
 • samozřejmostí by měla být možnost odložit start a  upravovat čas praní i otáčky
 • při větších pračkách je vhodné, pokud mají speciální program proti vibracím
 • pokud máte domácí zvířata, určitě oceníte i funkci odstranění chlupů a srsti
 • ty nejlepší pračky mají i funkci na přidání prádla do pračky i během pracího cyklu, tato funkce se někdy nazývá “addwash”

 

Vestavné pračky nebo volně stojící?

Druhým kritériem, které byste měli zohlednit při tom, jak vybrat pračku do domácnosti, je způsob jejího umístění. Pokud ji budete mít v koupelně, zřejmě nejjednodušší bude, pokud půjde o volně stojící pračku.

V případě, že ale nemáte v koupelně dostatek místa a upřednostňujete umístění pračky do kuchyně, k dispozici máte i modely vestavěných praček určených k zabudování přímo do kuchyňské linky. Upozorňujeme ale, že v tomto případě jde pouze o pračky plněné zepředu.

jak vybrat pračku

Plnění zepředu nebo zvrchu?

Druhou nutností při výběru typu pračky je to, zda ji chcete plnit ze shora nebo zepředu. Jaký je v tom rozdíl? V podstatě žádný, jde spíše o to, že shora plněné pračky jsou obvykle užší a hlubší, čili se hodí do koupelny, kde není dostatečná šířka a prostor před pračkou.

Předem plněné pračky se dají koupit ve dvou velikostech a to buď ve standardní 60 cm velikosti nebo v tzv. slim velikosti, kde jde o zúžené pračky se šířkou do 50 cm. Tyto pračky jsou i kapacitně větší, protože se dají koupit do objemu náplně až 13 kg.

Náš tip: Nakupujte v ověřených eshopech! Euronics.czKasa.cz, okay.cz nabízejí domácí spotřebiče a elektroniku za nejvýhodnější cenu.

Víc Informací

Cena a kvalita jdou ruku v ruce: nejlepší pračka určitě nebude nejlevnější

Levné pračky sice mají své místo na trhu, ale jsou ochuzeny o mnohé praktické funkce a většinou nepatří ani mezi ty nejúspornější spotřebiče. Na druhou stranu, mnohem více, než na značku a vyplývající cenu z ní, je třeba dívat se na to, jak pračky perou v praxi.

Chcete vědět, jak vybrat pračku tak, aby vám dobře sloužila i v praxi? Řiďte se tímto:

 • pračka musí mít poměrně flexibilní výběr programů pro každý materiál a typ prádla
 • hlučnost pračky musí být v co nejnižších úrovních, při odstřeďování to určitě oceníte
 • je lepší na úvod zaplatit více, ale koupit si pračku v energetické třídě A +++ , jak koupit méně úspornou, ale peníze po roce či dvou utratit na provoz
 • nekupujte si zbytečně malou pračku, ale ani zbytečně velkou, dobře si zvažte, kolik budete prát a jak velké objemy
 • přečtěte si recenze, testy a zkušenosti ještě před koupí konkrétního modelu

 

 

Nejlepší pračky na trhu

 

 

Koupit si pračku se sušičkou, nebo ne?

Zajímavým spojením dvou různých spotřebičů užitečných pro praní a sušení prádla jsou multifunkční pračky se sušičkou. Nemluvíme o setech pračky a sušičky, kde jde o dva různé spotřebiče, ale o jeden spotřebič s oběma funkcemi.

Pokud nemáte mnoho místa v koupelně, zřejmě jiná alternativa není. Je však lepší, pokud si koupíte zvlášť pračku a zvlášť sušičku. Samostatné sušičky prádla jsou levnější na provoz, lépe zachycují nečistoty ve filtrech a dokáží prádlo vysušit téměř bez pomačkání.

jak vybrat pračku Automatická pračka Indesit ITWA 51052 W

Dívejte i na recenze obchodů

Jak vybrat pračku tak, abyste byli spokojeni nejen s její cenou? Jednoduše: nevybírejte jen podle ceny. Stejný model se sice dá koupit ve více obchodech s rozdílnými cenovkami, ale je třeba vidět i jiné důležité věci. Například zákaznické služby, vyřízení reklamace či rychlost dodání pračky.

V tomto ohledu je lepší vybrat si pračku z eshopu s delší historií a lepšími referencemi. Velmi pozitivní hodnocení i recenze mají například eshopy Euronics.czKasa.cz, okay.cz, nebo e-beko.cz. Pokud si vyberete pračku, bez ohledu na typ, v těchto obchodech, máte jistotu nejlepšího poměru ceny, výkonu a služeb. Praní tak bude radostí i v budoucnosti!

 

Nejvýhodnější nabídky praček naleznete zde

euronics vstoupit do e-shopu
e-beko vstoupit do e-shopu
okay vstoupit do e-shopu
kasa vstoupit do e-shopu