Vyberte stranu
Chcete mít objemné bicepsy? Scottova lavice se vejde kamkoliv do domácnosti a je na to ideální pomocník
5 (100%) 1 vote

Scottova lavice je pojmenování pro speciální druh lavičky určený na vykonávání cvičení zaměřeného na horní část těla, konkrétně na ruce. Pojmenování dostala tato lavička po Larrym Scottovi, fenomenálním kulturistovi, jenž se stal vůbec prvním držitelem titulu Mr. Olympia v historii.

V profesionálních fitness centrech má taková lavička svoje opodstatnění jako ideální nástroj na izolované cvičení. Je jednoduchá na používání, skladná a cenově poměrně dostupná. Proč byste si ji tedy nemohli obstarat i do domácího fitka?

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Insportline.czkasa.cz, efitness.cz nabízejí sportovní zaŕízení za výhodné ceny.

Více informací

Scottova lavice je pojmenována po Larrym Scottovi

Nejprve, než si řekneme něco o funkčnosti tohoto modelu, zkusme si představit kulturistu, po němž tato posilovací lavice dostala své pojmenování aspoň ve zkratce. Larry Scott je první vítěz nejprestižnější soutěže na světě – Mr. Olympia. Kromě prvenství je však jeho výkon pozoruhodný i něčím jiným.

Tou věcí je 100% úspěšnost v této soutěži, jelikož po prvním vítězství v roce 1965 se zúčastnil i druhého ročníku, který znovu vyhrál. Hned po tomto fenomenálním vítězství ukončil kariéru, a to už ve věku 28 let.

Scottová lavice posilnovacia lavica

K čemu lavička slouží a jak ji používat

Scottova lavice je speciální typ lavičky určený na vykonávání izolovaných cvičení rukou, konkrétně bicepsového svalstva. Svou konstrukcí poskytuje lavička pevnou a fixovanou oporu rukou nad lokty, což znamená, že pro zdvižení činky je potřeba maximální síla jen bicepsového svalstva.

Na rozdíl od cvičení bez lavičky si tak kulturista ani sportovec nemůže vědomě či nevědomě pomáhat pohybem celých paží, což je hlavně při větší váže činky bohužel samozřejmostí. Bez ulehčování je cvičení na biceps náročnější, ale i efektivnější.

Výsledkem je efektní a viditelné formování bicepsového svalstva, ale určitý efekt má cvičení i na svalstvo předloktí. Pokud chcete formovat a budovat objemné bicepsy, Scottova lavice je opravdu ideálním nástrojem, který vám může s tímto úkolem pomoct. I z toho důvodu se určitě hodí nejen do komerčního, ale též do domácího fitka.

 

Vyberte si z nabídky Scottových lavic!

Izolovaný biceps – Steelflex PlateLoad line PLBC

zobrazit nejlepší nabídku

Posilovač bicepsů Body-Solid Curl Bench GPCB329

zobrazit nejlepší nabídku

Posilovací lavice Master šikmá, nastavitelná

zobrazit nejlepší nabídku

Lavica/lavička Marbo MS-L108 k cvičení zad černá/červená

zobrazit nejlepší nabídku

Scottova lavice F610

zobrazit nejlepší nabídku

Parametry a vlastnosti, jichž je potřeba si všímat

I když na první pohled je Scottova lavice jednoduchým zařízením, běžný laik by se mohl při jejím výběru velmi snadno splést. Pokud byste se například rozhodovali podle ceny, s největší pravděpodobností byste si koupili levný, ale neefektivní model tohoto zařízení. Vzhledem k jeho specializaci by to byla rozhodně škoda.

Netřeba se však nechat zmást ani tím, co nabízejí některé obchody pod tímto označením. Například klasická posilovací stolička je sice určitě zajímavá pomůcka, ale nejde vůbec z hlediska konstrukce a efektivity o to, co na cvičení bicepsů potřebujete.

Při výběru si tedy všímejte těchto funkcí a vlastností:

  • základem je robustní ocelová konstrukce s kvalitním povrchem, což by měla být samozřejmost i u základních modelů Scottovy lavičky
  • druhou důležitou vlastností je výběr, jestli budete procvičovat svalstvo jen na jedné ruce, nebo svalstvo na obou rukou současně
  • sledovat je třeba i multifunkčnost, například tato Scottova lavice nabízí možnost na přirozené posilovací nejen bicepsů, ale také ramen a možnost nastavení odporu
  • ještě univerzálnější je tato posilovací lavice, která pomůže i cvičením tricepsů a zad, přičemž jde o rozšíření původního principu
  • v neposlední řadě je třeba hledět i na to aby byl model, o nějž máte zájem dostupný k odběru nebo na skladě.

 

Scottová lavice

Není značka jako značka

Co se týká výběru konkrétní Scottovy lavice, všeobecně platí, že kromě výše zmíněných parametrů a vlastností je dobré se zaměřit na nejlepší značky v oboru. Nemusíte hned ani potřebovat profesionální lavičky či jiné nářadí, značka je důležitá spíš jako indikátor kvalitního provedení a maximální ergonomie, která už je ověřená praxí.

Které značky byste tedy určitě měli zvážit při výběru před nákupem Scottovy lavičky? Nejpopulárnější jsou asi Body Solid, Hammer, Powerline, Bodycraft či Steelflex. Hlavně poslední značka je známá tím, že nabízí speciální rozšíření původního principu fungování Scottovy lavičky, o čemž si povíme za chvilku.

 

Vyberte si z nabídky Scottových lavic!

Izolovaný biceps – Steelflex PlateLoad line PLBC

zobrazit nejlepší nabídku

Posilovač bicepsů Body-Solid Curl Bench GPCB329

zobrazit nejlepší nabídku

Posilovací lavice Master šikmá, nastavitelná

zobrazit nejlepší nabídku

Lavica/lavička Marbo MS-L108 k cvičení zad černá/červená

zobrazit nejlepší nabídku

Scottova lavice F610

zobrazit nejlepší nabídku

Na jednoruční i obouruční činku

Na Scottově lavičce je možné cvičit s více typy činek. Původně je určená lavička na procvičování s obouruční dlouhou činkou, což umožní ideálně procvičit i těžko přístupné dolní partie bicepsů. Díky pevnému rámu a konstrukci sedadla a opěradla je toto cvičení opravdu velmi efektivní a i doporučené.

Velmi dobře však můžete procvičovat bicepsy i pomocí jednoručních činek, kde už však nejde o úplně základní model lavičky, ale spíš o rozšíření na speciální typ posilovacího stroje s integrovaným závažím. Pokud zvolíte lepší a dražší model, získáte možnosti individuálního nastavení pro dokonalé procvičení rukou bez ohledu na vaši výšku.

Zajímavostí jsou velmi podobné lavičky, které však nepatří mezi originální Scottovy lavice, jelikož nejsou určené na procvičování bicepsu. Vzhledem však tyto lavice připomínají, i když jsou určené na cvičení zad. Mohou však být velmi dobrou prevencí proti ochabnutí zádového svalstva a též na předcházení bolestí zad.

rotoped

Výhodný nákup? Přes internet

Kde se dá Scottova lavice koupit? Prakticky v každém obchodě zaměřeném na fitness nebo kulturistiku. Problémem je pouze fakt, že ani specializované kamenné prodejny se zaměřením na tuto oblast nenabízejí dostatečně velký sortiment skladem. Naopak tento problém odpadá při online nákupu.

Určitě byste se však neměli orientovat jen podle ceny. E-shopy, které se snaží zaujmout až podezřele nízkou cenou, často mají problém s kvalitními zákaznickými službami. Doporučujeme proto vsadit na ověřené značky obchodů, například známý e-shop Kasa nebo specializované online obchody eFitness a Insportline.

vstoupit do e-shopu
kasa vstoupit do e-shopu
 vstoupit do e-shopu