Vyberte stranu
Kladka na cvičení nemusí být jen pro profesionální sportovce. Svoje uplatnění najde i v domácnosti
5 (100%) 5 votes

Princip kladky se využívá prakticky všude, ale svůj smysl i při cvičení. Kladka na cvičení totiž představuje velmi jednoduchý, ale zároveň účinný a multifunkčně využitelný nástroj na procvičování svalstva vícero partií od nohou až po ruce.

Kladka se dá dokoupit jako dodatečný adaptér ke komplexím přístrojům na cvičení, ale například také jako samostatný fitness stroj, čehož jsou důkazem protisměrné kladky. Jestli nemáte v domácnosti dost volného prostoru, můžete si zakoupit i kladky se zavěšením na stěnu, dveře nebo na strop.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Insportline.czkasa.cz, efitness.cz nabízejí sportovní zaŕízení za výhodné ceny.

Více informací

Jak cvičit s kladkami, na co si dát pozor

Na první pohled vypadá cvičení s kladkami jednoduše, ale začátečník či laik může udělat hodně chyb hlavně při provedení a technice samotného cvičení. V takovém případě vám nepomůže ani ta nejlepší a nejkvalitnější kladka na cvičení, jelikož účinnost cviku závisí nejen na vybavení, ale také na vykonávání cviku.

Jiné je však cvičení, kdy se jedná o samostatné posilovací stroje na ruce, a jiné, kdy jde o doplněk či příslušenství k existujícímu stroji. Při samostatném zařízení je důležité dbát hlavně na plynulý chod samotných kladek, pokud se jedná o adaptér k existujícímu zařízení, klaďte důraz na dostatečně precizní a pevné ukotvení adaptéru ke stroji.

Zároveň si je potřeba dát pozor na několik nejčastějších chyb při cvičení:

  • podobně jako při cvičení na jiných strojích i zařízeních, snažte se vyvarovat prudkým a trhaným pohybům, zdvihání kladek rukama či nohama musí být plynulé a bez švihnutí celým tělem
  • zapojujte jen ty svaly, které chcete posilovat, hlavně u horní kladky s obouručným zdviháním je důležitá šířka úchopu, která udělá rozdíl mezi zatěžováním prsních svalů a tricepsů
  • samozřejmostí je také správné dýchání, nádech by měl následovat ve volném stavu, výdech při zátěži nebo na jejím konci
  • na úvod zkoušejte menší závaží, především pokud chcete vybudovat sílu ve svalech; jestli vám jde o objem, na ten se zaměřte později, kdy přidáte závaží, ale uberete z počtu opakování

 

Vyberte si z nabídky kladek na cvičení!

Posilovací stojan Body Craft PFT Cable Column

zobrazit nejlepší nabídku

Posilovací stojan inSPORTline Cable Column CC700

zobrazit nejlepší nabídku

Posilovací věž Brother HG4800 čtyřstranná – závaží 91 kg

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Protisměrné kladky

Mimořádně účinná kladka na cvičení je protisměrná kladka. Jde o jeden z nejvšestrannějších a nejefektivnějších strojů do domácí nebo komerční posilovny vůbec. Takový profesionální kladkový systém složený z horní a dolní kladky umožňuje posilovat efektivně nejen ruce, ale například i nohy, hlavně v oblasti kotníku a lýtek.

Známé svojí kvalitou a velmi všestranným využitím jsou hlavně protisměrné kladky značky Body Solid. Ty mají kvalitní konstrukci a výškově nastavitelné kladky až ve 20 pozicích. 180stupňové polohování dělá z nástroje skutečně efektivní posilovač svalstva rukou i nohou, a to jak v domácím, tak i v komerčním využití.

Při výběru protisměrných kladek si dejte pozor na zpracování jednotlivých konstrukcí až do nejmenších detailů. Nejen pevné lanko, ale i kvalitní vodící kolečka a zejména samomazná kuličková ložiska pomohou cvičení udělat pohodlné a zároveň efektivní. Hladký chod a ergonomické uchycení rukou či nohou by měly být samozřejmostí.

 

kladka na cvičení

Kladka na cvičení i jako příslušenství ke strojům

Druhou častou kategorií jsou kladky ve formě samostatných zařízení. Populární je hlavně horní kladka, která je určená primárně pro posílení horní poloviny těla, především bicepsů, tricepsů a zádového svalstva. Pokud se chcete věnovat takovému cvičení opravdu seriózně, volte model s možností závaží až do 75 kg, abyste mohli kladku využít i o pár roků.

Další možností jsou kladky jako adaptéry či příslušenství k existujícím multifunkčním strojům. K běžným posilovacím lavičkám se dají koupit například horní a spodní kladka zvyšující účinnost při procvičování svalstva hrudníku, ramen a bicepsů. Volte model s co nejlepší plynulostí tahu a s kvalitními kuličkovými ložisky.

Častou alternativou jsou také kladky k multipress strojům, například tato přídavná kladka na cvičení značky Body Solid. Jde o kombinaci horní a spodní kladky pro domácí i profesionální využití, která obsahuje 95 kg závaží ve formě cihliček. Ke kladce je horní a sporní rovný adaptér a za přijatelnou cenu získáte zajímavé rozšíření původního zařízení.

 

kladka na cvičení

Kladky na stěnu, do stropu i na dveře

Posledním typem je kladka na cvičení s uchycením samostatně na stěnu nebo na strop, kdy jde o samostatnou pomůcku. Je to cenově nejdostupnější varianta charakteristický účelností, jednoduchým ukotvením a možností vykonávat i izolované cviky na konkrétní partie. Kladky je možné používat na procvičování ramen, zad i celých rukou.

Při výběru je potřeba si dát pozor na konstrukci a zatažení. Základní horní kladky jsou vyrobené z kvalitní oceli se zatížením obvykle do 120 kg. Pokud zvolíte horní i dolní kladku do stěny, může být zatížení vyšší. U stropních kladek si dejte pozor hlavně na kvalitní montáž, doporučujeme svěřit ji profesionálům.

Zajímavou alternativou je kladka na cvičení s uchycením na dveře. Tato multifunkční kladka se dá využít na víceúčelové posilování a její výhoda spočívá v možnosti nastavení zátěže pomocí několika flexibilních lan. Rychlá montáž a mobilita jsou největšími přednostmi tohoto řešení.

 

Vyberte si z nabídky kladek na cvičení!

Posilovací stojan Body Craft PFT Cable Column

zobrazit nejlepší nabídku

Posilovací stojan inSPORTline Cable Column CC700

zobrazit nejlepší nabídku

Posilovací věž Brother HG4800 čtyřstranná – závaží 91 kg

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Kde najít nejlepší a nejlevnější kladky?

Pokud budete kupovat kladku jako samostatný stroj či zařízení, můžete jednoduše zkusit navštívit libovolný obchod s fitness a posilovacím sortimentem. Pokud se jedná o adaptér a součást příslušenství k nějakému stroji, doporučujeme oslovit prodejce, u něhož jste původní posilovací stroj zakoupili.

Nejlepší výběr a nejlepší ceny přitom už zdaleka nemají klasické kamenné obchody, ale internetové prodejny. Pokud vynecháme ty neznámé, které lákají uživatele jen na nízkou cenu, zajímavý výběr a kvalitní služby je možné najít například v e-shopech Insportline, eFitness nebo Kasa. Ty vám doporučujeme podle naší zkušenosti.

vstoupit do e-shopu
kasa vstoupit do e-shopu
 vstoupit do e-shopu