Stacionární kolo, nazývané též rotoped, patří k těm sportovním strojům, jež můžete plnohodnotně využívat i v pohodlí domova. Ať už bude vašim cílem hubnutí, formování sedacích svalů a svalů dolních konečtin, docílíte též zlepšení vaší kondice, a tím i pocitů štěstí a spokojenosti.
Mezi výhody stacionárního kola nepochybně patří fakt, že ho mohou používat i lidé trpící nadváhou. Navíc je šetrný ke kloubům a není třeba se mu vyhýbat ani v procesu rekonvalescence. Podívejte se při cvičení na oblíbený seriál, zaposlouchejte se do motivační hudby a užívejte si pohyb v bezpečí domova.
Manuálně ovládané stacionární kolo nebo ergometr?
Co se týče klasického stacionárního kola, jeho cena je poměrně přijatelná, ale množství funkcí omezené. Zátěž se nastavuje pomocí otočného kolečka, což je pro někoho méně komfortní a někomu zase nepřekáží. Tak či onak – při rozhodování je důležité položit si otázky kdo, jak často a s jakým primárním účelem bude rotoped využívat.
Ergometr vyniká hlavně tím, že přizpůsobuje zátěž podle aktuální tepové frekvence uživatele. Zároveň ji dokáže udržovat v přednastaveném rozmezí, čímž zabezpečí efektivní odbourávání tuků. Nabízí širokou škálu nastavení a funkcí a dynamický trénink s vybranými profily trasy.
Jaký typ stacionárního kola je recumbent?
Recumbenty jsou trenažéry určené především těm, kteří mají problémy se stabilitou, sníženou pohyblivostí nebo pro lidi trpící při dlouhodobém sezení. Disponují totiž pohodlným sedákem s opěrkou, který má po stranách opěrná držadla. Je tím dosaženo také vyššího komfortu.
Cvičením na recumbentu je vaše páteř ve vzpřímenější poloze, protože jste během tréninku opření. Samotný sedák má většinou větší rozměry a v kombinaci s opěradlem zabraňuje hrbení. Pokud byste přece jen pocítili bolesti v bederní oblasti, pravděpodobně nemáte správně nastavenou výšku sedadla.
Vyberte si z naši nabídky!
|
||
|
|
|
|
||
|
||
|
Vyplatí se sáhnout po stacionárním kole s rozšířenými funkcemi?
Mini počítač si získal své pevné místo také v oblasti sportu, konkrétně v tomto případě jako ukazatel funkcí důležitých při cvičení na rotopedu. Ujetá vzdálenost, čas, počet spálených kalorií či měřič pulsu jsou jen některé z nich. Při tréninku pomáhají pohybově se nastavit tak, aby bylo ježdění na kole opravdu efektivní.
Pokud například potřebujete při dané aktivitě na ergometru změřit činnost srdce, využít můžete tři způsoby. Snímač může být součástí držadel, ale tehdy jste omezení na úchop v jejich přesně stanovené části, což nemusí být pro všechny pohodlným řešením a při nadměrném pocení ani odpovídající pravdivým hodnotám.
Dalšími možnostmi jsou přichycení snímací klipsny o ucho nebo použití hrudního pásu. Pak jsou údaje pulsových hodnot, ale i další měření srdeční činnosti posílané přímo do počítače. Tento typ stacionárních kol je využitelný nejen u lidí se srdečními problémy. Mnohé však nepotěší cenovou náročností.
Jak si vybrat to správné stacionární kolo?
Správný výběr rotopedu závisí na několika základních atributech, ale v každém případě jsou směrodatné hlavně individuální požadavky, tělesné schopnosti a zdravotní podmínky. Od nich se bude odvíjet volba konkrétního typu stacionárního kola a potřebné množství funkcí. Jestli zvažujete koupi, položte si následující otázky:
- Kdo bude trenažér používat? Najde využití pro jednoho člověka, více členů rodiny? Bude na něm cvičit profesionální sportovec, začátečník, obézní člověk?
- Jak často ho budete používat? V pravidelných intervalech, rehabilitačně?
- Jaká je vaše hmotnost a výška? Maximální nosnost jednotlivých typů stacionárních kol se může lišit i v desítkách kilogramů.
- Jak pohodlný je sedák? Jeho tvar, velikost a materiál může mít různé provedení.
Stacionární kolo a hubnutí
Hlavní zátěž se při cvičení soustředí na oblast stehen a zadních partií. Ty patří mezi největší svaly lidského těla. Pokud cvičíte sval, který patří do kategorie velkých, při cvičení potřebujete zrychlení dýchání. To je přesně to, co platí hlavně u hmotnostně těžších lidí.
V praxi to funguje tak, že na první minuty cvičení se na pohyb využívá cukr. Tento druh energie má však omezené zásoby a po několika minutách se v těle ztratí i jeho rezerva. Po cca dvaceti minutách je už značná část energie při pohybu čerpána z tukových zásob.
To je přesně to, čeho chceme při cvičení na stacionárním kole v tomto případě docílit. Důležité je držet si optimální tepovou frekvenci, kterou si můžete vypočítat pomocí BMI kalkulačky. Tu si zase můžete kontrolovat pomocí sporttesteru, který je často integrovaný ve stacionárním kole.
Když budete šlapat velmi pomalu a s malou zátěží, výsledky se nedostaví. Tvrdý trénink zase může působit zátěžově na organismus. Pro optimální výsledky proto doporučujeme najít kompromis mezi těmito dvěma styly.
Bezpečné ježdění na kole? Ano, pomocí stacionárního kola
Je rozdíl, když spadne na zem člověk s nadváhou, který může mít několikanásobně víc kil, než je průměrná hmotnost dospělého člověka. Také zotavování z úrazu má podstatně pomalejší průběh. Stacionární kolo je proto vhodnou náhradou tréninkové ježdění.
Navíc prostřednictvím něj tělo spaluje také tuky, takže může být zároveň přípravou na jízdu ve venkovním prostředí. Ta bude určitě bezpečnější, pokud bude mít člověk za sebou určitou pohybovou aktivitu, například na stacionárním kole, a zvládnutou techniku šlapání, která je kolikrát důležitější, než se může zdát.
Osvědčené rady a tipy, jak cvičit na stacionárním kole
Pokud jste se rozhodli naplnit vaše novoroční předsevzetí a cvičení berete vážně, také to na mechanickém stacionárním kole má svá pravidla. Rozhodně doporučujeme před samotným tréninkem zařadit aspoň krátkou rozcvičku a strečink. Až potom se můžete pustit do postupného přidávání zátěže.
Dodržujte také tyto zásady:
- aby opravdu došlo ke spalování tuků, zkuste se řídit FIT pomůckou, která souvisí s frekvencí cvičení; tato zkratka v podstatě určuje jak často a v jaké intenzitě byste se měli věnovat cvičení na stacionárním kole
- v praxi je ideální pohybová aktivita v intenzitě 3 – 5 dní v týdnu s délkou trvání 20 – 60 minut a s tepovou frekvencí v rozmezí 60 – 90 %
- kromě správného nastavení výšky sedáku a zvolení správné ergonomie stojí za zmínku také výběr brzdového systému; jelikož v nabídce je několik druhů brzdících mechanismů, záleží spíš na vašich požadavcích a finančních možnostech, který se stane favoritem
- více lidí vyhledává indukční brzdný systém a jeho tichý chod pro stacionární kolo vyhovující i bydlení v bytech
Vyberte si z nabídky stacionárních kol!
|
||
Recumbent inSPORTline inCondi R60i |
|
|
|
||
|
|
|
|
Kde nakoupit?
Rozhodli jste se formovat postavu a zlepšit si kondici v domácím prostředí? Máme pro vás několik zajímavých tipů. Ty jsou spojeny s ověřenými e-shopy Insportline.cz, kasa.cz, efitness.cz. Zaručeně najdete to, co hledáte a navíc vám bude poskytnuta i odborná pomoc při výběru, pokud o ní požádáte.
Stacionární kolo, profesionální ergometr nebo recumbent, každý si najde trenažér vyhovující právě jeho požadavkům. Poznejte pozitivní účinky cvičení, dopřejte si lepší kondici, hezčí tělo a vychutnávejte pocity spokojenosti. A přitom nemusíte nikam jít, toto všechno si můžete koupit i domů!
Najnovšie komentáre