Vyberte stranu
Dripper jako levná alternativa chutné překapávané kávy
5 (100%) 1 vote

Domácí přípravu kávy můžete realizovat několika způsoby. Mezi oblíbené metody patří i tzv. dripper, který funguje na principu filtrování. K tomu slouží papírový filtr, který se podílí na výsledném intenzivním požitku chuti a krásné vůně.

 

Dripper je nádoba ve tvaru trychtýře, na jehož konci se nachází rozšířený lem, který zabezpečí bezproblémové usazení na šálku. V podstatě jde o překapávač, díky němuž si v pohodlí domova připravíte tzv. turka. Tento způsob je přitom zdravější a mnozí tvrdí, že taky chutnější.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Kasa.cz  Bonami.cz a 4home.cz nabízejí nábytek a jiné domácí zařízení za výhodné ceny.

Více informací

Dripper na kávu vybírejte podle základních kritérií

Tentokrát výběr odpovídá konkrétním typům překapávačů kávy, které se liší množstvím tohoto chutného moku, který v nich dokážeme připravit. První typ – dripper V 60 – 01, dokáže připravit 250 ml kávy. Číselné označení v názvu je pomůckou při volbě filtrů, který musí mít stejné pojmenování.

V dripperu V 60 – 02 připravíte najednou 450 ml kávy, a tak kromě sebe můžete nabídnout i dalším dvěma hostům. Opět platí už zmíněná kombinace s filtry, ale neměli byste zapomínat ani na vhodné šálky nebo hrnečky.

Tzv. Clever dripper nabízí objem 500 ml, ale jeho výhodou je fakt, že kávu v něm můžete připravit pro vícero osob, ale taky jen pro jednoho člověka. Vaše rozhodnutí může ovlivnit i výrobní materiály. Dostupné jsou drippery v keramice, skle nebo plastu.

 

Vyberte si z nabídky dripperů a mlýnků na kávu!

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Rady a tipy na přípravu kávy v dripperu

Pokud kávu nezalejete vroucí vodou, její chuť bude lahodnější. Ideální teplota představuje 80°C. Některé rychlovarné konvice disponují ukazatelem této hodnoty, ale jestli nejste jejich vlastníkem, jednoduše vodu zalejte až po chvilce.

Co se týče mletí kávy, hrubé zrna mohou mít nevýraznou chuť. Jemnější zase vyzdvihnou hořkost. Doporučujeme proto použít střední až jemné semletí. Množství kávy na jednu porci se liší v závislosti od způsobu samotné přípravy. Dripper v ideálním případě pojme 10 – 12 g na jednu porci o objemu 120 ml.

Pokud máte rádi silnou kávu, množství kávy upravte podle požadovaného výsledku. V opačném případě zjemněte nápoj větším množstvím vody. Pozor si dejte na čísla. Majitelé dripperu s vyšším objemem by měli trychtýř naplnit co nejvíc, i když se chystají udělat jen jeden šálek kávy. Výjimkou je Clever dripper.

 

moka kávovar

Káva z dripperu – jak na to?

Dřív než začnete, ujistěte se, že máte správné a kvalitní papírové filtry. V opačném případě totiž mohou chuť výrazně pozměnit a k lepšímu to nebude. Kromě dripperu si připravte také šálek a konvičku na zalévání filtrované kávy. Upozorňujeme, že výsledek mohou ovlivnit činitele jako hrubost mletí, teplota vody nebo délka louhování.

 

Vyberte si z nabídky dripperů a mlýnků na kávu!

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Tady je postup:

  1. Papírový filtr zahněte v místě spoje tak, aby kopíroval trychtýřovitý tvar dripperu.
  2. Dripper položte na jakýkoliv šálek, který objemově odpovídá překapávači.
  3. Otevřený filtr umístěte do dripperu a oblejte horkou vodou – tím k němu přilne.
  4. Vodu určenou na propláchnutí ze šálku vylejte.
  5. Nasypte namletou kávu a jemně ji pokapejte horkou vodou. Po okraj zalejte až za chvíli, a to krouživými pohyby ve tvaru osmičky.
  6. Počkejte, než káva přeteče přes filtr a dochuťte ji podle vašich chuťových pohárků.

 

  1. moka kávovar

Kde nakoupit? Online je to nejvýhodnější i nejpohodlnější

Filtrovaná voda, čerstvá mletá kává, jejich správný vzájemný poměr nebo délka doby překapávání – to všechno se zrcadlí na lahodné a intenzivní chuti kávy. I když na trhu je množství kávovárů, které fungují na daném principu filtrování, dripper nepochybně představuje jejich kvalitní a přitom levnou alternativu.

Také v e-shopech Kasa, 4home či Bonami najdete různé druhy kávovarů, french pressů, které nejenže připraví oblíbený nápoj podle vašich představ, ale zároveň designově doplní vaše kuchyňské prostory. Máte svého favorita?

kasa vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu