Vyberte stranu
Sada činek je ideální na domácí posilování i na formování svalů
5 (100%) 6 votes

Činky patří mezi základní nářadí každé posilovny a fitness centra. Používají je muži i ženy a jejich využití je z hlediska posilování, získávání kondice i z hlediska zvyšování objemu svalů opravdu univerzální. Toto základní sportovní nářadí je přitom dostupné ve velké nabídce stylů a typů.

Využití činek je možné nejen jednotlivě, ale i v uceleném setu. Sada činek se dá koupit navíc výhodněji a získáte k dispozici i více různých hmotností. Výsledkem je možnost procvičit prakticky celé tělo bez většího problému.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Insportline.czkasa.cz, efitness.cz nabízejí sportovní zaŕízení za výhodné ceny.

Více informací

Sada činek a jak ji vybrat

Při výběru činek je třeba zohlednit v první řadě to, na co je chcete používat. Pro posilování rukou se nejlépe hodí jednoruční činky. Ty mohou být nakládací, univerzální s pevně danou hmotností a speciální odlehčené na aerobik a podobné druhy hmotnostně lehčích aktivit.

Obouruční činky jsou zase určené spíše na posilování větších svalů, primárně hlavně na prsní svaly a záda, při speciálním úchopu se s nimi dá formovat i triceps. Zde jsou nejžádanější nakládací činky, kde je možné regulovat hmotnost přidáním či odebráním závaží. Takové činky se dají též koupit v sadě s různými závažími.

U nakládacích činek se dají koupit nejen komplexní sady a sety, ale například i samostatné tyče a hřídele a zvlášť k nim závaží, nejčastěji ve formě běžných kotoučů. Cvičení s těmito činkami je však vhodné na pomalejší pohyby rovnoměrného typu, na akčnější cvičení je potřeba hledat činky s pevnými hmotnostmi a s pevnou konstrukcí.

 

Vyberte si z nabídky sady činek!

Činkový set v kufru inSPORTline 50 kg

 

zobrazit nejlepší nabídku

Nakládací činkový set inSPORTline BS208 3-50 kg

 

zobrazit nejlepší nabídku

Sada činek v kufru Master 50 kg

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Sada jednoručních činek HEXA ARSENAL 12,5-20 kg

zobrazit nejlepší nabídku

Sada jednoručních činek podle materiálu, typu a tvaru

Pokud si chcete vybrat sadu činek, musíte v první řadě zvážit materiál, tvar a typ. Materiálově jsou činky nejčastěji ocelové nebo kovové. Kromě nich existuje ještě několik jiných druhů činek z hlediska materiálového provedení, přičemž některé mohou mít jiný materiál na povrchu a jiný materiál uvnitř.

Toto jsou nejčastější typy činek, které se dají koupit v sadě:

  • kromě výše zmíněných ocelových činek doporučujeme zvážit i chromové činky, polyuretanové činky a pogumované činky
  • zajímavou kombinací může být také chrom s plastem nebo chrom s pogumováním
  • pokud se rozhodnete pro činkové sety složené z nakládacích činek, můžete si vybrat ze dvou druhů výplně, a to z ocelové nebo z cementové
  • u těchto činek může být i ocelová povrchová úprava, ale například i vinylová nebo plastová
  • typově zajímavé jsou i šestihranné činky, které mají standardně protiskluzové vroubkování a velmi dobře se s nimi posiluje svalstvo rukou
  • podle hmotnosti je na výběr v setu obvykle více druhů činek, standardně u jednoručních činek je to do 20 kg
  • barva sice není tak důležitou užitkovou vlastností, ale pokud zvolíte černou nebo stříbrnou, určitě nic nepokazíte

 

sada činek

Nakládací činkové sety jsou nejvíc populární

Sada činek zvaných nakládací patří mezi zřejmě nejpopulárnější. Důvodem je možnost libovolně měnit hmotnost a podle toho si přizpůsobit činku tomu, zda chcete cvičit vytrvalostní cvik s menší vahou, nebo dáváte přednost menšímu počtu opakování a vyšší váze. Navíc změnu hmotnosti je možné provést během pár minut, což je praktické.

U nakládacích činek jsou dva průměry hřídele, a to 30 mm, což je častější velikost, nebo 50 mm. Činky se dají koupit s rovnou i ergonomicky zaoblenou tyčí, záleží na tom, jaké cvičení s nimi plánujete dělat a který typ se vám lépe drží v ruce. Koupit se dá i činkový set v kufříku, a to v sadě jednoruček stejně jako v sadě jednoručních činek s spolu s obouručnými.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Insportline.czkasa.cz, efitness.cz nabízejí sportovní zaŕízení za výhodné ceny.

Více informací

Vin-Bell a Ketlebel

Pro někoho retro, pro jiného praktický způsob posilování svalstva a jeho formování. Tak se označují Vin-Bell a Ketlebel činkové sety a činky, které byly populární v minulosti a znovu se dostávají do popředí. Koupit se dají tyto činky jednotlivě, ale nepochybně zajímavější je sada činek s různou hmotností a v pestrobarevném provedení.

Podle povrchové úpravy máte na výběr více typů těchto činek a jejich sad. Nejčastěji jde o činky s ocelovou, vinylovou, plastovou, pogumovanou a neoprenovou povrchovou úpravu. Co se týká výplně, ta může být písková, ocelová, litinová i cementová. Výběr je jen na vás, záleží na tom, co vám pocitově sedne nejvíc.

Důležitý je výběr hmotnosti. Sady obsahují vícero činek s různými hmotnosti, nejmenší činka má obvykle 1 kg, průměr je od 10 do 20 kg. Jestli hledáte činky na speciální cviky s těžkými váhami, musíte sáhnout zřejmě jen po samostatné čince, kde se maximum pohybuje na úrovni 40 kg.

 

Vyberte si z nabídky sady činek!

Činkový set v kufru inSPORTline 50 kg

 

zobrazit nejlepší nabídku

Nakládací činkový set inSPORTline BS208 3-50 kg

 

zobrazit nejlepší nabídku

Sada činek v kufru Master 50 kg

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Sada jednoručních činek HEXA ARSENAL 12,5-20 kg

zobrazit nejlepší nabídku

Nezapomínejte ani na příslušenství

Sada činek obsahuje obvykle buď více druhů hmotností jednoho typu činky, případně pokud jde o nakládací činky, tak tyč nebo hřídel a k tomu závaží. Už na první pohled je tak jasné, že se zapomnělo na příslušenství k činkám, například na takovou základní věc, jakou jsou stojany na činky.

Ačkoliv v případě profesionálních fitness center se používají spíš vodorovné stojany, v domácnosti by kvůli prostorové úspoře byly vhodnější vertikální stojany na činky. K příslušenství patří i různé druhy kotoučových setů, které se dají koupit též naráz se stojanem. Výběr příslušenství je přitom ještě mnohem bohatší.

sada činek

V kufru i samostatně, kde se dá sada činek koupit výhodně?

Bez ohledu na to, který typ či balení činek si vyberete, není tak úplně jedno, kde je koupíte. Důležité je zapomenout na starou mantru, že činky je potřeba kupovat jen osobně ve fitness obchodech a kamenných prodejnách pro kulturisty. Už dávno neplatí, že jen tam najdete velký výběr a činky skladem.

Naopak mnohem lepší je využít internet. E-shopů, kde se dá koupit téměř jakákoliv sada činek od nakládacích jednoruček až po velké obouruční set, je stále víc. My doporučujeme i na základě našich zkušeností hlavně ty známější, například Insportline nebo eFtness Dobrý výběr má i Kasa, a to navzdory tomu, že jde o všeobecný e-shop.

vstoupit do e-shopu
kasa vstoupit do e-shopu
 vstoupit do e-shopu