Vyberte stranu
Nejlepší pračky – Jakou pračku vybrat? Funkce, parametry + výběr Top 10
Rate this post

Pračky jsou praktickým, efektivním a užitečným pomocníkem v domácnosti už dlouhá desetiletí. Dnes jde již o spotřebiče, které svým designem a funkcemi předběhly svou dobu a mají hodně co nabídnout. Ne všechny pračky jsou ale nabité nejnovější technologií. Ty levnější zatím stále slouží spíše jako nezbytný pomocník, než jako komplexní inteligentní spotřebič. Jak rozeznat důležité funkce a které jsou nejlepší pračky na trhu?

nejlepší pračka Automatická pračka LG

Pračky jako alternativa k ručnímu praní

Časy, kdy lidé prali v rukou své prádlo, jsou naštěstí dávno pryč. Při současném objemu oblečení v běžné domácnosti by to už ani nebylo dost dobře možné. Šířka sortimentu je naštěstí tak velká, že dnes si pračku pro sebe najde opravdu každý.

Pro lidi žijící v domácnosti s malým počtem osob, jsou určeny například zúžené pračky, případně minipračka. Ty poslouží i na chalupách nebo na cesty. Nejvíce rozšířené jsou však pračky ve standardní šířce 60 cm, které disponují objemem až do 13 kg prádla.

Kromě samostatných praček se dnes do popředí dostávají už i pračky se sušičkami. Ty lze nalézt buď ve standardní velikosti, nebo jako tzv. slimline pračky se sušičkou. Pokud nemáte dostatek místa v domácnosti, jde o zajímavé řešení, ale my se přikláníme raději k tomu, aby pračka zůstala pračkou a sušička sušičkou zvlášť.

 

Nejlepší pračky na trhu

 

Funkce, parametry a vlastnosti, které jistě oceníte

Vedle toho, zda je pračka s horním plněním nebo předním plněním, je třeba všímat si několik důležitých parametrů a vlastností. Kapacita bubnu pračku předurčuje buď používat v menší domácnosti nebo na plné využití ve vícečetné rodině, kde se pere pochopitelně více.

Druhým důležitým parametrem, který je třeba sledovat, je spotřeba elektrické energie. Dnešní pračky v energetické třídě A dokáží na jeden cyklus spotřebovat pouze 0,85 kWh, ale například ty v třídě A +++ ještě méně.

Kromě spotřeby elektřiny je dobré prohlédnout si i spotřebu vody. Zde jsou rozdíly mezi modely již menší a většina praček se pohybuje kolem hodnoty 40 litrů, ale doporučujeme prohlédnout si i to, jaká je spotřeba vody v jednotlivých programech.

Co se týče funkcí a dalších vlastností, tak:

 • samozřejmostí by měla být funkce odloženého startu
 • maximální otáčky pračky by měly být alespoň na úrovni 1.200 otáček za minutu, ty nejlepší pračky nabízejí výkon až 1.400 otáček
 • důležitá je i hlučnost, ať už při praní nebo při odstraňování, maximem by mělo být kolem 70 db
 • užitečná je funkce AquaStop , která uzavře přívod vody v případě problémů
 • lepší modely disponují funkcí Fuzzy Logic a množstevní automatikou, někdy se to nazývá i 6. smysl
 • počet programů není až tak důležitý, ale alespoň 10 programů už musí mít každá pračka

Automatická pračka LG F74A8QDS

Vrchem plněná vs. předem plněná

Pračky s předním plněním se vyrábějí obvykle ve dvou velikostech a to buď ve standardní šířce 50 až 60 cm nebo jako úzká slim pračka se šířkou 33 až 45 cm. Tyto pračky se hodí do koupelny s dobrým přístupem a jejich největší výhoda je, že ty nejlepší pračky dokážou vyprat až 13 kg náplně.

Shora plněné pračky se nejčastěji dodávají v užším slim provedení o šířce 45 cm, ale mají větší hloubku. Hodí se do těch koupelen, kde před samotnou pračkou není až tolik prostoru. Pro běžnou rodinu jsou ale i tyto pračky dobře využitelné, náplň může být až do 10 kg.

Náš tip: Nakupujte v ověřených eshopech! Euronics.czKasa.cz, okay.cz nabízejí domácí spotřebiče a elektroniku za nejvýhodnější cenu.

Víc Informací

Jaký objem vybrat pro rodinu a jaký pro “singles”?

Jedním z důležitých kritérií při výběru konkrétního modelu pračky by měla být její velikost. Nemyslíme ani tak šířku či hloubku, jako spíše objem prádla, který je možné v pračce vyprat. Pro menší domácnosti a lidi, co žijí sami či s partnerem, se hodí pračky s objemem 5 až 6 kg, které mohou mít otevírání shora i zepředu.

Pokud jste 4-členná domácnost, měli byste zvážit větší objem, nejlépe pračky jsou v tomto případě s náplní na 7 či 8 kg. Při takovém objemu je již pohodlnější a lepší, pokud se pračka plní zepředu. Pokud bude prádlo putovat z pračky do sušičky, měla by platit zásada, že pračka bude mít náplň alespoň o 1 kg méně, než je objem náplně pro sušičku.

 

Test a zkušenosti jsou více, než parametry z obchodu

Výběr pračky by určitě neměl být závislý jen od srovnání papírových hodnot. Naopak, důležitější jsou zkušenosti s provozem, které mohou odhalit testy nebo recenze. Doporučujeme si všímat zejména recenze a hodnocení od uživatelů, které mohou ukázat, jak daný model pračky pere a jaký je jeho provoz v praxi.

Všímejte si zejména:

 • hlučnost pračky během praní, pokud budete prát v noci, rozhoduje doslova každý decibel
 • jak jednoduché je vestavět pračku, pokud jste si vybrali model vestavné pračky
 • jak jednoduché je ovládání pračky a nastavení programů
 • pokud má pračka 6. smysl, jak funguje automatické nastavování podle objemu prádla
 • pokud má pračka parní programy, jak moc jsou efektivní
 • pokud pračka má funkci k odstranění zvířecí srsti, jak efektivně tato funkce pracuje

Automatická pračka LG

 

Levné pračky? Cena bude odpovídat provozu

Ačkoli už i ty nejlevnější modely nabídnou z hlediska praní uspokojivé výsledky, úvodní nízká cena se vám později vrátí jako bumerang zejména při provozu pračky. Nejlevnější modely nemají obvykle množstevní automatiku, která dokáže efektivně šetřit vodu i správně nastavit prací program.

Stejně tak je třeba pamatovat i na spotřebu elektrické energie. Nejlevnější modely obvykle nejsou tak úsporné, jako ty lepší, co se během několika let provozu projeví v nákladech na spotřebu elektřiny.

 

Nejlepší pračky na trhu

 

Kde najít nejlevnější a nejlepší pračky současně?

Získat nejlepší poměr ceny a kvality by chtěl každý, ale ne každý má to štěstí, že vystihne nějakou cenovou akci nebo slevu. Většina lidí se proto zaměří na internetové obchody, kde jsou ceny stabilně nižší, než je tomu v případě běžných prodejen. Netřeba však zapomínat na pravidlo, že jen cena by určitě neměla rozhodnout.

Pračky patří mezi spotřebiče, které nutně potřebujeme téměř každý den. Rychlost vyřešení reklamace a jiné zákaznické služby jsou tedy k nezaplacení. Doporučujeme proto zaměřit na shopy, které jsou na trhu známější a mají delší historii.Euronics.czKasa.cz, okay.cz tyto podmínky splní. Získáte tak nejen dobrou cenu, ale i kvalitní zákaznický servis.

euronics vstoupit do e-shopu
e-beko vstoupit do e-shopu
okay vstoupit do e-shopu
kasa vstoupit do e-shopu