Vyberte stranu
Bench press lavice jako synonymum profesionální posilovny najde využití i doma
5 (100%) 3 votes

Pod pojmem bench press se myslí zřejmě nejznámější cvičení s velkou obouruční činkou na světě. Jde o osobitou kategorii, hlavně mezi profesionály. Hmotnost, kterou dokážete zvednout nad sebe pomocí tohoto cvičení, je v některých komunitách považována za vysvědčení vaší fyzické výkonností.

I proto je tento cvik velmi populární prakticky v každé posilovně nebo fitness centru. Pro jeho vykonání jsou důležité dvě věci, a to bench press lavice a správná technika. Dnes si představíme obě věci trochu blíže.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Insportline.czkasa.cz, efitness.cz nabízejí sportovní zaŕízení za výhodné ceny.

Více informací

Co je bench press a proč je tento cvik tak populární

Jednoduše řečeno, bench press je cvik vykonávaný vleže, při němž je vaším cílem spustit obouruční činku na úroveň hrudníku a vzápětí ji zdvihnout nad sebe. Smyslem cvičení je v první řadě posílení prsního svalstva, ale v závislosti úchopu se dá tímto stylem procvičovat i triceps, hákový sval a deltový sval.

Samotný cvik je součástí tzv. silového trojboje v rámci kulturistiky a jde o komplexní objemový typ s různými variacemi. V klasické poloze na bench press lavici je zatažená střední část prsních svalů, při širším úchopu jsou pod tlakem vnější části prsního svalstva. Úzký úchop při zdvihání činky se zapojuje víc triceps.

 

Vyberte si z nabídky bench press lavic!

Bench lavička Body-Solid GDIB46L

zobrazit nejlepší nabídku

Rovná lavice – tlak na prsa inSPORTline LKM715 – 2.jakost

zobrazit nejlepší nabídku

Posilovací lavice Marbo MS-L101, variabilní černá

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

ROVNÁ LAVICE L 8011 HMS

zobrazit nejlepší nabídku

Pozor na chyby při cvičení a správné dýchání

Pro efektivní vykonávání bench pressu je potřebné správné dýchání. Ve fázi klesání činky k bench lavici je důležitý nádech, kdy nabíráte vzduch na dostatečné okysličení svalstva. Při výtlaku činky dech zadržte a výdech by měl následovat až po dosáhnutí maximální možné výšky.

Pozor je třeba si dávat hlavně na zadržování dechu, nevydechujte vzduch už během vytláčení, ale až v horní poloze. Důležitý je plynulý pohyb, žádný rychlý švih ani rychlé spuštění. Pozor si dejte i na prohýbání se v zádech na lavici a při spouštění činky je důležité, aby nedošlo k přímému doteku mezi ní a hrudníkem.

 

bench press lavice

Profesionální bench press lavice i na doma

Bench press můžete klidně cvičit také doma, stačí vám k tomu speciální posilovací lavice přizpůsobená na zvedání obouruční činky. Na výběr jsou dva modely, a to základní rovná bench press lavice nebo nastavitelná lavice s možností cvičit speciální cviky nejen na hrudník, ale také na svalstvo rukou.

Jestliže klasická rovná lavice klade důraz na specializaci pro bench press, nastavitelná lavice umožňuje přizpůsobit sklon tomu, jestli chcete cvičit například i s jednoručními činkami na posílení bicepsů a tricepsů. Ty lepší modely dokonce disponují i polohovatelným posilovačem na nohy.

Na výběr máte různé druhy značek. My doporučujeme vyhýbat se neznámým a vsadit na ověřené značky, které mají dlouhodobě pozitivní reference od amatérských a profesionálních sportovců. Jde například o Body Solid, Magnus, Marbo či Steelflex. Výběr konkrétní je na vás, například i podle možností polohování a nároků na cvičení.

bench press lavice

Multifunkční bench press lavice je nejlepší

Pokud chcete procvičovat nejen bench press, ale hledáte komplexnější zařízení pro svou domácí posilovnu nebo fitko, určitě vám dáváme na zřetel multifunkční bench press lavice. Ty obsahují zpravidla nastavitelnou lavici a k ní různé adaptéry a příslušenství, nejčastěji na kombinaci posilování nohou a rukou.

Zajímavým modelem je například tato multifunkční bench press lavice s možností posilování izolovaného bicepsu, která je doplněná o přítahovou kladku pro hyperextenze a posilování zad. S takovým zařízením je o horní polovinu těla postaráno opravdu komplexně.

Velmi zajímavá je též Body Solid multifunkční lavice s možností až 6 pozici pro cvičení. Ta je vhodná pro domácí, ale i pro hotelové a profesionální použití. Její součástí je část určená na předkopávání a zakopávání nohou. Jako příslušenství je možné dokoupit opěrku pro izolovaný cvik bicepsu, čímž vznikne jakoby Scottova lavice.

bench press lavice

Cena není tak důležitá jako využití v praxi

Při výběru konkrétní bench press lavičky je potřeba vzít v úvahu nejen její cenu, ale i hlavně funkční využití a některé vlastnosti. Skoro všechny lavičky jsou velikostně univerzální, takže neexistuje žádné omezení maximální výšky pro uživatele. Existují však věci, jichž je potřeba si všímat víc, abyste později nelitovali nesprávné koupě.

Které? Například tyto:

  • nosnost lavičky, kde je potřeba počítat ani ne tak s hmotností sportovce jako spíš s hmotností závaží, neboli činky; většina bench press lavic zvládá zátěž do 300 kg, což plně stačí domácím podmínkám
  • při výběru nehleďte ani tak na to, zda je vámi aktuálně žádaná lavice ihned k odběru, jako spíš na dobrý poměr ceny a vybavení, vždyť na dobré se den dva vyplatí počkat
  • snažte se, pokud vám to rozpočet dovolí, sáhnout po profesionálních lavičkách, ideálně po těch multifunkčních, které nabízejí nejlepší možné funkce a jejich využitelnost v praxi je neporovnatelně vyšší, jako je tomu u základních modelů
  • nezapomeňte porovnat konkrétní modely i podle toho, jestli je k nim k dispozici nějaké příslušenství, například pro efektivnější cvičení i jiných svalových partií
  • pokud zvažujete klasickou rovnou lavici s bench press stojanem, není to lepší ani levnější varianta

 

Vyberte si z nabídky bench press lavic!

Bench lavička Body-Solid GDIB46L

zobrazit nejlepší nabídku

Rovná lavice – tlak na prsa inSPORTline LKM715 – 2.jakost

zobrazit nejlepší nabídku

Posilovací lavice Marbo MS-L101, variabilní černá

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

ROVNÁ LAVICE L 8011 HMS

zobrazit nejlepší nabídku


Tipy, kde najít zajímavý výběr a dobré ceny

Chtěli byste si koupit bench press lavici domů, například do domácího fitka, ale nevíte, kde najít nejlepší výběr a výhodné ceny? Zapomeňte na klasické kamenné obchody, cestou k ušetření peněz není ani bazar. Nejlepší poměr ceny a výkony nabízejí internetové obchod, ale samozřejmě ne všechny.

Nedívejte se primárně jen na cenu, ale dejte i na zkušenosti uživatelů. Dlouhodobě dobré reference mají specializované sportovní e-shopy Insportline, eFitness. Seriózní nabídku s možností dodání zboží skladem a ihned nabízí také známý internetový obchod Kasa. Podívejte se na jejich nabídku, určitě v ní najdete lavičku pro sebe!

vstoupit do e-shopu
kasa vstoupit do e-shopu
 vstoupit do e-shopu