Vyberte stranu
Chcete posílit doma tělesnou i psychickou kondici? Eliptický trenažér je univerzální volba
5 (100%) 3 votes

Hvězdou domácího i profesionálního fitness centra jsou jednoznačně eliptické trenažéry. Jde o natolik multifunkční stroj pro všeobecnou podporu pohybu, že skutečně jen máloco se mu dokáže vyrovnat. Tím máme na mysli nejen množství funkcí, ale hlavně komplexní účinky na kondici a zdraví.

Zřejmě i to je důvodem, proč se eliptický trenažér stává čím dál častěji populárním dárkem k Vánocům nebo narozeninám. Jeho největší předností je, že dokáže v domácnosti nahradit hned vícero jiných strojů na cvičení a šetří tak místo i peníze.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Insportline.cz,  kasa.czeFitness.cz nabízejí sportovní zaŕízení za výhodné ceny.

Více informací

Proč používat eliptický trenažér? Není jen na hubnutí

Pokud si myslíte, že eliptický trenažér je dobrý jen na hubnutí, mýlíte se. Pomáhá totiž k získání skvělé fyzické kondice a posiluje zdravé fungování srdce. Ano, je to dobrý pomocník i na shození nadbytečného tuku, ale to zdaleka není všechno. Dokáže totiž nahradit například i stepper, rotoped nebo běžecký pás.

Nespornou výhodou, kterou eliptický trenažér na doma má, je jeho komplexní účinek. Při cvičení na tomto stroji totiž posilujete svaly nohou, rukou, zad, ramen, zadku – a to všechno bez toho, aniž byste namáhali klouby. Stroj je tak ideální pomocník například i při rehabilitaci a hodí se pro rekreační i pravidelnější sportovce.

 

eliptický trenažér

Rekreační nebo profesionální použití? Vybírejte správně

Podobně jako u jiných strojů i eliptický trenažér se dá vybrat právě podle učelu a předpokládané zátěže. Domácí trenažéry jsou vhodné pro začátečníky nebo pro rekreační sportovce. Většinou mají manuální ovládání a jednoduché funkce, avšak na občasné cvičení jsou dostatečné.

Pokročilejší jsou kloubové eliptické trenažéry. Ty už jsou odolnější i při vyšší a hlavně častější zátěži, takže jestli si chcete doma udělat posilovnu či fitko pro celou rodinu, určitě vám doporučujeme sáhnout po této variantě. Mohou mít například i pokročilou funkci měření tepové frekvence, což zvýší efektivitu cvičení.

Pokud jste mimořádně náročným sportovcem a chtěli byste zároveň získat to nejlepší z nejlepšího, jsou tu profesionální trenažéry. Ty jsou obvykle elektricky ovládané, mají i těžší zátěžové kolo, vyšší nosnost a další komfortní přídavné funkce.

 

Vyberte si z nabídky eliptických trenažérů!

Eliptical inSPORTline Galicum

zobrazit nejlepší nabídku

Eliptický trenažer inSPORTline inCondi ET500i

zobrazit nejlepší nabídku

 

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Eliptický trenažer BH Fitness KHRONOS GENERATOR

zobrazit nejlepší nabídku

Tichý chod, mobilita nebo dodatečné funkce?

Při koupi eliptického trenažéru je potřeba se zaměřit také na některé speciální funkce, které vám ulehčí jeho používání či zpohodlní cvičení. Jestli například budete trenážer častěji přesouvat, určitě potřebujete model s kolečkami pro jednodušší přesun a s co nejmenší hmotností.

Důležité jsou ale také tyto funkce a vlastnosti:

  • systém vyrovnání nerovnosti pro dokonalou stabilitu trenažéru
  • možnost napojit na trenažér hrudní pás nepatří mezi luxus, ale mezi praktickou výhodu při efektivnějším cvičení
  • důležitý je také tichý chod a dlouhá životnost, takže věnujte pozornost ložiskům, nejčastější jsou samomazná valivá ložiska
  • pro lepší pohodlí a sledování výsledků se hodí snímače tepové frekvence přímo v rukojetích
  • pozor si dejte na to, aby madla a úchytky byly ergonomické a nesmýkaly se
  • zvolte správnou hmotnost zátěžového kola, pro nejméně náročné a rekreační sportovce doporučujeme hmotnost do 8 kg, nejlepší modely jsou až do 14 kg.

 

posilovací lavice

Manuální eliptický trenažér vs. ergonometr

Podle toho, jak chcete ovládat zátěž stroje, máte na výběr dva typy modelů. Lacinější a jednodušší jsou eliptické trenažéry s manuálním ovládáním zátěže. To, že jsou levnější, jim však neubírá na kvalitě a i takové trenažéry vým mohou pomoct procvičit tělo efektivně a komplexně. Důležitá je co nejplynulejší manuální regulace zátěže.

Druhým typem je tzv. ergonometr, neboli eliptický trenažér s elektronickým ovládáním zátěže. Takové ovládání je pohodlnější a přesnější, trenažéry tohoto typu navíc nabízejí i další přídavné funkce pro zvýšení komfortu, například propojení s tabletem, nastavitelné pedály, HRC program, snímače tepu a podobně. Důležitá je i robustnější konstrukce.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Insportline.cz,  kasa.czeFitness.cz nabízejí sportovní zaŕízení za výhodné ceny.

Více informací

Správná nosnost a brzdný systém prodlouží životnost

Na kvalitu zařízení má vliv nejen ovládání či konstrukce, ale hlavně další dva parametry. Prvním je nosnost, kde radíme nic nepodcenit a zvolit raději o něco vyšší kategorii, aby nedocházelo při dlouhodobém používání k přetěžování. Nejčastější jsou trenažéry s nosností do 150 kg, ale dají se najít i lepší modely.

Co se týká brzdného systému, na výběr jsou tři možností. První je páskový nebo třecí systém, který je nejlevnější, ale zároveň i nejhlučnější, má cukavý chod a velmi rychle se opotřebuje. Jestli to jde, tomuto systému se vyhýbejte.

Druhý typ, magnetický brzdný systém, je nejčastější. Odpor se vytváří pomocí parmanentního magnetu, který se přibližuje nebo oddaluje od setrvačníku a mění tak intenzitu brzdného účinku. Chod je poměrně tichý a životnost je na dobré úrovni.

Třetí variantou je eliptický trenažér s elektromagnetickým systémem brzdy. Jak už vyplývá z návzu, principem je činnost elektromagnetu, který je řízený počítačem. Tento systém je nejlepší, nejpřesnější a má nejdelší životnost. Ale jak už asi tušíte, je také nejdražší.

 

posilovací věže

Nejlepší eliptický trenažér? Důležité jsou také zkušenosti a recenze

Nejen technické parametry by měly rozhodovat o tom, který model si vyberete a budete používat doma. Koupě eliptického trenažéru by měla záviset také na jeho použítí v praxi. Na toto jsou nejlepší zkušenosti a recenzce jiných zákazníků. Najdete je na diskuzních fórech nebo přímo v e-shopech pod konkrétními modely.

Při výběru vašeho eliptického trenažéru zohledněte tyto principy:

  • kolik lidí ho bude používat a jak často, na čem závisí výběr třídy, přičemž jestli si nejste jistí, existují i eliptické trenažéry vhodné na doma i do klubu
  • zda chcete mít doma značkový trenažér, například Brother, nebo dáte přednost parametrům před známým jménem
  • jestli budete eliptický trenažér přesouvat, a jestli tedy má disponovat i kolečkami
  • jak je na tom konkrétní značka a model se zárukou, servisem a náhradními díly, hlavně z pohledu dostupnosti

 

Vyberte si z nabídky eliptických trenažérů!

Eliptical inSPORTline Galicum

zobrazit nejlepší nabídku

Eliptický trenažer inSPORTline inCondi ET500i

zobrazit nejlepší nabídku

 

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Eliptický trenažer BH Fitness KHRONOS GENERATOR

zobrazit nejlepší nabídku

Eliptický, ne kruhový trenažér

Na závěr bychom rádi upozronili laiky, kteří si budou vybírat svůj první trenažér, aby se nenechali zmást názvy. Crossový trenažér a eliptický trenažér totiž nejsou jedno a to samé, přesto mnoho obchodníků a prodejců tyto označení pravidelně zaměňuje.

Eliptické trenažéry jsou stroje, kde pohybem nohou při cvičení opisujete tvar elipsy. Jde o oválný pohyb s cílem napodobit pohyb nohou při běhu. Naopak u crossových trenažéry jde o kruhový pohyb, který není až tak ergonomický a efektivní. Nenechejte se zlákat cenou, jelikož jsou ty nejlacinější trenažéry v podstatě kruhové a ne eliptické.

 

eliptický trenažér

Dobrá cena? Žádný bazar, ale dobrý e-shop a akce

Když jsme u těch cen a modelů, většina lidí se přirozeně orientuje na co nejlevnější produkty. Dejte si však pozor na to, co kupujete a kde. Klasické kamenné sportovní prodejny jsou sice specializované, ale velmi předražené. Koupě na inzerát zase přináší riziko nadměrného opotřebení stroje, a tedy nízké efektivity cvičení.

Optimální volbou je nákup přes internet. Z pohodlí domova si můžete vybrat ze široké nabídky, najít recenze, přečíst diskuzi uživatelů. I při nákupu online ale sázejte na známé obchody, kde máte zaručené i kvalitní zákaznické služby. My podle vlastních zkušeností doporučujeme například eFitness, Insportline nebo známý e-shop Kasa.

vstoupit do e-shopu
kasa vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu