Vyberte stranu
Nejlepší odšťavňovače – Jak je vybrat? (test a recenze 2024)
5 (100%) 3 votes

Vitamíny se skrývají nejvíce v ovoci a to je také jeden z nejčastějších důvodů, proč většina lidí kupuje v potravinách různé džusy. Bohužel však s vitamíny v jednom balení kupujte i různé přidané látky a barviva. Jaké je řešení? Poměrně jednoduché a jmenuje se odšťavňovač. Pokud si totiž připravíte šťávu sami doma, máte 100% jistotu, že získáte kvalitní nápoj bez přídavku vody, cukru nebo umělých barviv, kam patří i tzv. Éčka. Jak vybrat ty nejlepší odšťavňovače?

odšťavňovače

Na co slouží odšťavňovače

Jak říká již název, smyslem odšťavňovače je, získat ze surovin do něj vložených šťávu. Nejde jen o ovoce, které jsme vzpomínali na úvod, ale například i o zeleninu. Zde si však třeba předem promyslet, na jaké druhy ovoce a zeleniny se zaměříte.

Náš tip: Nakupujte v ověřených eshopech! 2jakost.cz4home.cze-beko.cz, Electronic-star.cz nabízejí domácí spotřebiče a elektroniku za nejvýhodnější cenu.

Víc Informací

Na citrusové plody se kupují totiž speciální druhy odšťavňovačů, které se nazývají citrusovače nebo lisy na citrusy. Na jablka, hrušky a kořenovou zeleninu se zas hodí odstředivé odšťavňovače, které si však neporadí s jinými druhy ovoce a zeleniny.

Z tohoto pohledu jsou nejlepší odšťavňovače šnekové, které lze použít jak na tropické ovoce, tak i na bobuloviny. Tak či onak, pokud víte už teď, že vám jde třeba jen o jeden nebo dva druhy ovoce, můžete si podle toho zvolit i typ spotřebiče.

nejlepší odšťavňovače

Vlastnosti, které by měly mít odšťavňovače: test napoví více

Odšťavňování je na první pohled jednoduchá činnost, ale i zde je třeba znát pár důležitých pravidel. Alfa a omega je výkon odšťavňovače, který v podstatě určí i to, zda v něm budete moci zpracovat tvrdší a větší kusy zeleniny a ovoce.

Neméně důležitým parametrem je i velikost otvoru na vkládání surovin. Menší otvor je možná na první pohled úspornější a kompaktnější, ale pokud to vaše prostorové možnosti dovolí, volte odšťavňovače s větším otvorem. Nebudete muset nic předem předkrájet.

Třetím důležitým pravidlem je velká flexibilita při rychlosti odšťavňování. Ty nejlepší odšťavňovače nabízejí širokou paletu stupňů, minimálně 2 rychlosti by měl mít každý odšťavňovač, který bude vaším favoritem.

Při případném testování těchto kuchyňských pomocníků se zaměřte na:

  • hlučnost, takže si předem promyslete, zda akceptujete větší výkon i za cenu hluku
  • speciální funkce, například na zpracování ořechů, bylin, ovocného pyré či dokonce i zmrzliny
  • výkon, kde by mělo být rozumné optimum alespoň 1000 W, ty nejlepší odšťavňovače disponují i výkonem až 1400 W
  • praktičnost, kde je třeba mít plnicí otvor o průměru alespoň 8 cm
  • způsob zpracování ovoce a zeleniny, zejména na to, kolik zůstane dužiny po odšťavňování

Nejlepší odšťavňovače na trhu

Šneky nebo odstředivé?

Zpracování ovoce nebo zeleniny probíhá buď technologií rotujících nožů nebo technologií rotujících kol. První možnost je typická pro odstředivé odšťavňovače, které pracují s vyššími otáčkami a poradí si i s tvrdými plody. Na měkké jsou však nevhodné, ale většina lidí je vybírá pro nižší cenu.

Druhou technologií pracují šneky odšťavňovače, které odšťavňují s nižšími otáčkami, ale výsledkem je hustší šťáva. Jsou také jednodušší na údržbu a mají o něco širší použití. Jejich cena je ale vyšší, nejdražší a nejlepší odšťavňovače mohou klidně stát i 700 € a více!

Pokud vám jde jen a jen o cenu, můžete zkusit i mechanické odšťavňovače. Plody nejprve rozmělní a následně pomocí šnekového systému šroubováním lisují z ovoce či zeleniny šťávu. Upozorňujeme vás ale, že se pořádně naděláte a za ušetření na úvod to určitě nestojí.

odšťavovač sencor

Nejlepší odšťavňovače na cistrusy? Citrusovače!

Jak jsme zmínili hned na úvod, pokud vám jde o šťávu jen a jen z citrusových plodů, ekonomicky i funkčně nejlepší možností jsou cistrusovače. Doporučujeme vybírat modely s obousměrnou rotací pro maximální vylisování šťáv.

Před koupí věnujte větší pozornost velikosti, abyste do Citrusovače dokázali vložit všechny druhy i velikosti plodů. Výkon motoru pro kvalitní výsledek by měl být alespoň 40 W, hodit se bude i nastavitelná velikost otvorů síta pro různou hustotu šťávy.

Náš tip: Nakupujte v ověřených eshopech! 2jakost.cz4home.cze-beko.cz, Electronic-star.cz nabízejí domácí spotřebiče a elektroniku za nejvýhodnější cenu.

Víc Informací

Stačí i nejlevnější odšťavňovače? recenze napoví

Ačkoli i ty nejjednodušší odšťavňovače si svou práci v kuchyni udělají, rozdíl mezi nimi a vyššími odšťavňovači se ukáže někdy v praxi až příliš pozdě. Proto doporučujeme před koupí nastudovat si pár recenzí a vyhledat i různé uživatelské či redakční testy.

Ty vám mohou prozradit například i:

  • jak si který model poradil s tvrdšími plody nebo dokonce s bylinkami
  • zda je výsledná šťáva hustší nebo řidší, co rozhoduje o kvalitě
  • jaká je výtěžnost daného modelu odšťavňovače při konkrétním ovoci či zelenině
  • zda plnicí otvor postačuje nejen na papíře, ale i v praxi
  • jaká je hlučnost spotřebiče a jak se s odšťavňovačem manipuluje

 

Pozor na čištění a údržbu

Čištění a údržba je při odšťavňovačů mnohem důležitější, než u jiných spotřebičů. Příprava jídel a nápojů totiž znamená v případě spotřebičů přímý kontakt tak s tekutým, jakož i tuhým odpadem při těchto surovinách. To klade vyšší nároky na jejich čištění.

Doporučujeme tedy při odšťavňovačích zkontrolovat, zda je možné je komponenty vložit do myčky a alespoň částečně si tak usnadnit čištění. I pro běžnou údržbu je pak podstatná jednoduchost rozebírání, co byste si měli také ověřit před samotnou nákupem.

Nejlepší odšťavňovače na trhu

Kde koupit vhodné odšťavňovače? Zkušenosti zákazníků jsou jasné

Odšťavňovače dnes můžete koupit prakticky v každém obchodě s domácími spotřebiči a dokonce i v některých obchodech s domácími potřebami. Zatímco jde o mechanické odšťavňování, mohou i takové typy obchodů stačit, ale pokud už mluvíme o pohodlném elektrickém odšťavňování, třeba přihlížet i na reference.

Důležitá je totiž nejen cena, ale například i rychlé dodání zboží, promtnosť při reklamaci nebo různé další zákaznické služby. Jedny z nejlepších obchodů splňujících uvedené podmínky jsou známé eshopy 2jakost.czElectronic-star.cz, 4home.cz, e-beko.cz. Zde najdete široký sortiment a na 100% si vyberete odšťavňovač, se kterým budete dlouhodobě spokojeni. A o to přece jde, že?

nejlepší odšťavovač Bosch

Nejvýhodnější nabídky elektroniky najdete zde

vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu
e-beko vstoupit do e-shopu