Vyberte stranu
Severský styl bydlení
5 (100%) 4 votes

Severský styl bydlení , známý také pod názvem skandinávský styl, nabízí originalitu a jedinečnost. Získal si ji zejména ikonickými kousky nábytku architektů a designérů Skandinávie.

Typickým znakem je spojování funkčnosti a estetiky. Samotná funkčnost přitom nabírá na obrátkách, protože multifunkční zařízení je doménou severských interiérů. Paradoxem však je, že design je charakteristický jednoduchostí.

Náš tip: Nakupujte v ověřených e-shopech! Bonami.cz, Hezkynabytek, Bighome.cz nabízejí domácí zařízení za výhodné ceny.

Více informací

Jedna výstava, všechny země

Seveřané mají v oblibě strohost, kterou již před mnoha lety upřednostnili před robustností, nazdobeností a ornamentálnostmi. Čemu se však nepřestali věnovat, byla řemeslná výroba, kterou příchodem industrializace posunuli i do sériové výroby. I když jí vděčí za “slávu”, skutečný rozmach způsobila až výstava v Miláně.

Prestižní výstava v Itálii totiž okamžitě nadchla davy lidí a kvůli velkému zájmu a rychlé popularitě skandinávského designu se následně přesunula i do některých států Ameriky. Více samozřejmě nebylo třeba, protože moderní bydlení s úplně jinou atmosférou, mělo ideální předpoklady stát se novým hitem na největším spotřebitelském trhu na světě.

severský-styl-bydlení

Dánsko, Norsko, Finsko, Švédsko a Island se tedy staly zeměmi, které v polovině 20. století změnily pojetí interiérového designu. Skandinávské klima se může zdát “drsné”, no zařízení bytu v severském stylu působí atraktivním, příjemným a vůbec ne sterilním dojmem, jako by o něm mnozí tvrdili. Možná i vás přesvědčí několik inspirací.

Severský styl bydlení v bytě

Neutrální barvy a přírodní materiály předurčují tento styl k tomu, aby se hodil i do menších prostorů. Světlé odstíny totiž opticky zvětší každou místnost. Bílá jako základní barva Seveřanů poskytuje širokou škálu možností při volbě jejích teplých a studených tónů. Sterilnost tak nemá opodstatnění …

Zpestřit interiér však přece jen můžete, a to umístěním barevných solitérních kousků. Akcentové pastelové barvy zastupují v tomto případě dekorační funkci. O oživení se postará i pokojová zeleň. Sukulenty v bílých keramických květináčích nebo v štíhlých dřevěných stojanech ve skandinávském pojetí podtrhnou celkový design.

 

skandinávie

Ekologicky a moderně

Ekologické uvažování, efektivní využívání energie a šetření životního prostředí se považuje za jeden z atributů, který doprovází zařízení bytu v skandinávském duchu. Právě příroda poskytuje inspirace a vytváří jedinečný styl oblíbený v podstatě kdekoliv.

Severský styl bydlení je typický čistými liniemi, neutrálními barvami a přirozeností. Tyto moderní znaky nesou punc dlouhověkosti, protože díky interiéru, který působí uspořádaně a vzdušně, mají záruku nadčasovosti.

Velmi dobře to dokumentují i fotografie z minulosti a současnosti. Pokud byste si porovnávali jednotlivé zařízení či bytové doplňky, velmi rychle u nich najdete podobnost. Vývoj šel sice dopředu, ale při severském stylu jen a jen k lepšímu. Tak proč to nevyužít?

 

Severský styl bydlení minimalizuje doplňky

To, co je v některých stylech základem při zařizování, je tentokrát opomíjené. Střídmost je na místě a  dekorace či doplňky se omezují na jednoduché skleněné vázy, polštáře, kožešiny, pleteniny či obrazy. Na stěně s černo-bílými motivy.

Co se týče vzorů, vynikají pásky a různé “hranaté” linie, potisk jelena i soba. Od závěsů a záclon se upouští, maximálně pronikání přirozeného světla je totiž základem. Osvětlení má významné místo ve skandinávském interiéru. Některé druhy lamp jsou dokonce typickými představitelkami tohoto designu.

Severský design přece jen tvoří své kouzlo i pomocí doplňků. Je jich však jen pár a opět přispívají k prosvětlení domácnosti. Pokojová zeleň, svícny a lucerny prostor harmonizují.

 

severský styl bydlení

Specifický nábytek

Pokud byste hledali oblé tvary či reliéfní zdobení, vaše pátrání by bylo marné. Severský styl bydlení totiž popírá jakoukoliv ornamentálnost a vyznačuje se čistými liniemi a hladkými hranami.

Využívá zejména materiál dřeva, ale i laminátu v bílém provedení. Upřednostňuje jednotlivé komponenty nábytku, které jsou v místnosti rozmístěny v minimálním počtu. Sektorové sestavy či stěny v tomto případě můžete vynechat.

Víceúrovňové regály či policové systémy na stěně často nahrazují různé druhy nábytku, ale na obdiv nevystavují zbytečné “lapače prachu”, ale jen pár dekorací. Umění, nápisy v podobě citátů a písmena jako alternativa sošek, si však své místo najdou.

 

Vyberte si s naší nabídky!

 

Předsíňová stěna s detaily v dekoru dubového dřeva Germania Nelson

Předsíňová stěna s detaily v dekoru dubového dřeva Germania Nelson

zobrazit nejlepší nabídku

Bílá knihovna Vox Balance

zobrazit nejlepší nabídku

zobrazit nejlepší nabídku

Manželská postel 160 cm - Halmar - Sabrina (s roštem)

zobrazit nejlepší nabídku

Když prostor dýchá

Otevřený šatník v ložnici, kuchyňe bez “zbytečných” úchytek a horních skříněk, předsíň s výraznou tabulovou černou, šedé odstíny barev na podlaze či stěnách – i to je skandinávský styl. Díky tomu, že minimalizuje množství nábytku, doplňků a omezuje se pouze na specifické detaily, působí maximálně vzdušně.

Jednoduchost znásobuje pocit “dokonale” uklizeného interiéru. Funkční stránka zařízení zase určuje jednotlivým věcem a předmětům přesně dané místo. Přecpanost se prostě nenosí, takže kdo si potrpí na prostornou atmosféru s dokonalým sladěním materiálů a barev, pro toho je tento styl ideální!

Uvedené znaky však nemusí nutně znamenat sterilnost. Grafika na textiliích, často vycházející z folklóru, rozbíjí předsudky chladu. Útulnost se tedy nevylučuje a vy si tak můžete do své domácnosti přenést kousek severu, a to bez pocitu skutečné severské zimy.

 

Severský styl bydlení

Severské zařízení bydlení i v eshopech

Jednoduché tvary nábytku, specifické doplňky a maximum světla, to vše tvoří základ zařízení bytu či domu v tomto stylu. Široký sortiment této palety nabízejí například i známé a spolehlivé eshopy Bonami, Bighome, Hezkynabytek.

Vyberte si z produktů skandinávského stylu rychle a pohodlně s jistotou nejlepší ceny i rychlého doručení. Ponořte se do světa minimalismu v jeho útulné podobě, vytvoříte si tak domů, kde se bude vždy vracet s radostí!

Výhodné nabídky nábytku a domovních doplňků

vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu
vstoupit do e-shopu