Ještě stále se trápíte s mytím nádobí, talířů, hrnců či příborů ručně? Pokud si myslíte, že tímto způsobem šetříte vodu, jste na velkém omylu. Po přepočtení utracené vody na jeden talíř byste zjistili, že rozdíl je i šestinásobně velký. Ty nejlepší myčky nádobí umí být v porovnání s ručním mytím neporovnatelně efektivní.
Právě kvůli úspoře vody, ale v konečném důsledku i času a zejména energie, vznikly myčky. U nás si získávají v domácnostech stále více místa a to je jen dobře. Které jsou však ty nejlepší a jaké funkce nabízejí?
Nejlepší myčky fungují už i se 6. smyslem
Myčka pracuje na principu automatického a jednorázového mytí většího množství nádobí najednou. Do spotřebiče se umístí talíře, pánve, hrnce, sklenice, příbory a další nádobí do pevně zabudovaných držáků, košíků či forem a následně se celé kuchyňské nádobí umyje.
Myčky nabízejí několik programů a to zejména v závislosti na naplnění spotřebiče, ale také na tom, na jaké teplotě chcete nádobí mýt. Platí, že čím vyšší je teplota, tím je výsledek mytí lepší a vyšší teploty se využívají tedy nejvíce při extra zašpiněném nádobí.
Zatímco nejlevnější myčky dávkují bez ohledu na naplněnost spotřebiče a míru zašpinění nádobí vždy stejné množství vody se stejným programem, ty lepší disponují inteligentní logikou, která se aktuálnímu stavu individuálně přizpůsobí.
Nejlepší myčky nádobí na trhu
Parametry a funkce, které si musíte všímat
Ačkoliv se na první pohled může zdát, že není příliš možností na posouzení, které ze všech modelů patří mezi nejlepší myčky nádobí, není to zcela tak. I v případě těchto kuchyňských spotřebičů existuje několik parametrů a vlastností, které je třeba si všímat.
Základem v případě myčky je její kapacita. Úzké modely mají kapacitu obvykle do 10 sad nádobí, standardní kolem 15 sad. Pozor ale na to pojem sada, protože se myslí standardizovaný set nádobí, žádné extra velké kusy.
Druhým důležitým parametrem je energetická třída. Při běžné třídě A může stát jedno mytí zhruba 4 koruny, při A +++ jen 2,5 korun. Důležité je prohlédnout si i spotřebu vody při jednotlivých druzích programů.
Co se týče funkcí, zaměřte se při koupi zejména na:
-
- počet a typ programů pro mytí nádobí, přičemž výhodou je, pokud myčka nabízí i programy například jen na sklo nebo jen na extra špinavé hrnce a pánve
- základem by měla být i funkce odloženého startu a možnost naplánování mytí
- nejen nejlepší myčky nádobí, ale už i běžné modely, by měly disponovat funkcí AquaStop, která zabrání vyplavení při poruše
- užitečné je, pokud je myčka vybavena výměníkem tepla, který šetří energii a nádobí vysuší bez uvolňování horké páry
- ty nejvyšší modely obsahují i Fuzzy Logic, což je něco jako 6. smysl, kdy se mycí program přizpůsobí naplněnosti myčky a míře zašpinění nádobí
Nejlepší myčky nádobí pro rodinu: standardní nebo úzké?
Při výběru myčky máte na výběr tři typy. Stolní myčky jsou nejmenší a jsou určeny zejména na 6 sad nádobí, což sice postačuje jednotlivcům nebo do kanceláře, ale pro rodinu určitě ne.
Druhou možností jsou kompaktní úzké myčky o šířce 45 cm. Ty už pojmou více nádobí, obvykle 9 nebo 10 souprav. Největší jsou tzv. standardní o šířce 60 cm, kde se vejde zpravidla 15 sad nádobí. Pro 3 až 4 člennou rodinu postačuje kompaktní i standardní myčka, ale kvůli hrncem či pánvím je lepší ta se šířkou 60 cm.
Vestavěným to sluší více, volně stojící jen jako z nouze ctnost
U myček nádobí, na rozdíl od jiné bílé techniky, převažují více vestavěné myčky. Důvodem je, že při kuchyňských linkách je praktičtější “zapustit” je do nové linky, než je nechat stát samostatně.
Volně stojící myčky jsou méně stylové a působí u většiny kuchyní spíše jako “pěst na oko”. Navíc, při existujících kuchyních na volně postavenou myčku většinou už nezbývá místo, na rozdíl například od chladniček.
Levná myčka nádobí: test i recenze odhalí, že se nevyplatí
Tím, že nejlevnější modely myček jsou dostupné již za 5000 až 8000 Kč, se zvyšuje dostupnost tohoto praktického pomocníka do kuchyně opravdu pro každého. Ne každá levná myčka ale splní všechna očekávání tak, jak je to u dražších modelů. Doporučujeme přečíst si před koupí recenze nebo testy konkrétního modelu.
Při nich se zaměřte zejména na tyto praktické aspekty:
- kolik sad talířů se do myčky vejde a zda nejsou mřížky na talíře nastaveny jen na extra tenké talíře
- jaký je výsledek mytí při naplnění myčky na 100%
- zda má myčka volbu tabletky jako extra funkce k běžným programům
- jaká je hlučnost myčky, zda náhodou nepřekračuje hranici 50db , což je standard
- jak se myčka ovládá a to zejména z pohledu jednoduchosti nastavení programů
- jak funguje 6. smysl, pokud jím myčka disponuje
Je v balení i příslušenství?
Při koupi myčky byste se měli informovat z hlediska balení zejména na to, jaké příslušenství, doplňky a vybavení prodejce k myčce dává. Běžnými součástmi jsou standardní koše na příbory, které jsou buď univerzální, nebo vyrobené přesně na daný model.
Kromě toho je třeba ale pamatovat i na přívodní hadici na studenou vodu, pojistku, hadicové spony a držáky na tablety. Pokud původní balení neobsahuje přívodní hadici, doporučujeme dokoupit speciální model s funkcí aquastop.
Nejlepší myčky nádobí na trhu
Nejlevnější myčka nádobí? Cena není všechno
Kde se dají koupit nejlepší myčky nádobí za nejlepší cenu? Zpravidla v internetových obchodech, ale i zde je třeba vědět rozeznávat kvalitu od kvantity. Nejlepší ceny mají obvykle méně známé eshopy, které však nemusí nabízet 100% zákaznické služby.
Lepší je proto zaměřit se na známější obchody a prodejny, kde nakupuje pravidelně více zákazníků a které působí na trhu již delší dobu. Mezi takové prodejny patří například známý eshop Klarstein.cz, známy obchod e-beko.cz nebo síť prodejen domácích spotřebičů Electronic-star.cz, nebo 2jakost.cz . V tomto případě máte jistotu výhodných podmínek, ale i spolehlivých služeb.
Najnovšie komentáre