Co je jejich společným pilířem?
Každý z nás si pod pojmem moderní rodinný dům vybaví něco jiného. Typickými rysy moderních rodinných domů (které mají všechny projekty společné), je efektivní využití místa, nízká energetická náročnost a jednoduché, ne efektní, linie.
Víc světla, prosím!
Časem se mění stavební materiály, vylepšují se stavební postupy, cad programy na technické kreslení a mění se také dizajn domů. Všimli jste si například, že v současnosti má každý dům zahradu s vlastní terasou, grilem a posezením? Je ještě pár let zpět nebylo standardem.
Typickým prvkem moderních domů je velké množství skel a oken, které vpouští do interiéru více světla a teplých slunečních paprsků. To pomáhá také v přechodných ročních obdobích, kdy se sluncem vyhřátý dům nemusí tak intenzivně vytápět. Oblíbené jsou velká francouzská okna, prosklené terasy a skleněné zábradlí balkónů.
Dalším společným rysem moderních domů je propracované využití obytného prostoru. Už dávno nejsou oblíbené obrovské domy s uzavřenými pokoji, nekonečným počtem dveří a úzkými chodbičkami. Možná také proto se velké popularitě těší neméně rodinné domy typu bungalov. Nejsou finančně náročné ani při tvorbě v programu na kreslení (často se využívá autocad nebo nějaká autocad alternativa), ani při samotné výstavbě.
Jejich dominantou jsou propojené a vzdušné denní prostory s oddělenou noční částí. Samozřejmostí jsou velká okna a přístup na terasu s posezením přímo z obývacího pokoje nebo jídelny.
Moderní domy šetří peníze
Myšlenka na nízkoenergetické budovy vznikla v sedmdesátých letech 20. století jako reakce na ropnou krizi. Začalo se uvažovat nad tím, jak zmírnit ekologický dopad budov na životní prostředí a snížit energetickou náročnost staveb.
Můžeme říci, že nízkoenergetické domy se staly pevnou součástí moderní architektury. Roční spotřebu menší než 50kW na metr čtvereční stavby. Nízkoenergetickou stavbu netvoří jen kvalitní tepelná izolace, i přesto, že její výběr je velmi důležitý a je jedním ze základních kroků k tomu, jak ušetřit za vytápění. Součástí těchto domů je eliminace tepelných mostů, zejména pak oken.
Musí být navrhnutý šetrný způsob větrání, například rekuperací. Systém rekuperace funguje na odvádění teplého vydýchaného vzduchu ven z domu. Tento teplý vzduch je následně použitý na ohřev venkovního čerstvého vzduchu, který je vpuštěný do domu. Takto se například v zimě větrá bez otevřených oken, což znamená minimální tepelné ztráty, úsporu na topení a zároveň čistý vzduch v domě.
Kromě konstrukčního vyhotovení mohou využívat moderní domy výdobytky nejnovější techniky. Klimatizace už není ničím výjimečným. Běžné jsou také inteligentní spotřebiče propojené s mobilními telefony. Do popředí se pomalu dostává inteligentní elektroinstalace, která se dá ovládat jednoduše dálkovým ovladačem.
Můžeme jen hádat, jaké vylepšení čeká na rodinné domy v budoucnu.
Najnovšie komentáre