Bazén dnes už vůbec není luxusem, jak tomu bylo v minulosti. Nemluvíme samozřejmě nutně jen o těch nejdražších vnitřních bazénech nebo keramických venkovních zapuštěných bazénech. Jak vypadá takové zazimování bazénu?
Běžné nadzemní nebo částečně zapustitelné bazény dnes prodává mnoho firem a značek, nejznámější jsou zřejmě Mountfield nebo ALBIXON. Kdo chce ušetřit, může si koupit i nafukovací nebo skládací nadzemní bazény. Všechny však mají jedno společné: na zimu se o ně třeba postarat.
Proč je zazimování bazénu důležité a které bazény třeba zazimovat
Pod pojmem zazimování bazénu se myslí zazimování třech různých věcí. První je samotné bazénové těleso, druhou voda v bazénu a třetí veškerá technika a příslušenství k bazénu. Zazimovat třeba prakticky všechny venkovní bazény, i ty, které jsou zastřešené. V jejich případě je jednodušší čištění bazénu, ale postup jako takový zůstává v principu stejný.
Naopak, zazimování vnitřních bazénů, tedy těch nacházejících se v interiérech domu nebo v uzavřené terase, není nezbytné. Pokud máte doma speciální typ bazénu, čímž se myslí zejména použitý materiál samotné konstrukce bazénu, doporučujeme se na postup při zazimování zeptat přímo výrobce.
Vyzkoušejte výběr nejlepších bazénů!
Jak zazimovat nadzemní bazén i běžný zapuštěný bazén
Zazimování byste měli udělat tehdy, pokud teplota vzduchu trvale klesne pod hodnotu 10 stupňů Celsia. Před zahájením procesu zazimování třeba ustálit pH vody v rozmezí od 7 do 7,5 a množství chlóru ve vodě v intervalu 0,3 až 0,5 mg na litr. Pokud používáte eko bazénovou chemii, hodnota aktivního kyslíku by měla být v rozmezí 8 až 18 mg na litr.
Pak je postup následující:
- v první řadě vypusťte z bazénu vodu pod úroveň nejnižší trysky, takže se voda nebude moci z bazénu žádným otvorem dostat ven
- následně vyčistěte dno bazénovým vysavačem, stěny bazénu saponátem ručně od všech nečistot a hladinu síťkou
- z bazénu třeba vybrat všechno příslušenství, čili schůdky, protiproud, pokud je vyjímatelný, plovák a další doplňky
- následně demontujte všechny hadice a odstraňte z nich vodu
- totéž udělejte i s filtrací, kterou předtím propláchněte, aby byl písek v ní na zimu čistý
- odpojit třeba i solární ohřev, který je třeba také zbavit vody, taktéž i solární sprchy
- veškeré příslušenství, doplňky a techniku uschovejte někde uvnitř mimo vliv sněhu, deště, větru a zejména mrazu
- nalijte do bazénu speciální bazénovou chemii na zimu, která zabezpečí udržení vody v dostatečné kvalitě
- do bazénu vložte speciální distanční plováky, které v případě zamrznutí hladiny zajistí prevenci před poškozením stěn
- na závěr bazén zakryjte speciální zakrývací plachtou určenou pro tento účel
- přesvědčte se ještě jednou, že všechno příslušenství, hadice a bazénová technika již neobsahují body a jsou dokonale suché
Zazimování bazénu se slanou vodou
Pokud jde o zazimování bazénu obsahujícího slanou vodu, zde je postup velmi obdobný, třeba však dát pozor na dvě věci. První věc je, abyste před mrazem a zimou chránily všechno technické zařízení určené k elektrolýze slané vody, takže v případě této techniky postupuje obdobně jako při zazimování například filtrace.
Druhá důležitá věc je, abyste na zazimování nepoužili chemii obsahující kovy, například sloučeniny mědi. Taková chemie na zazimování by totiž mohla na jaře při spuštění bazénu do provozu poškodit přístroje, které jsou právě na obsah kovů ve vodě extrémně citlivé.
Zazimování bazénu Azuro a podobných typů? Správný postup a chemie jsou základ
Bazény typu Azuro, ale i jim podobné konkurenční značky, představují u nás velmi rozšířený typ zahradních bazénů. Jsou levné a poskytují poměrně obstojný komfort, ale právě na zimu a provoz během roku jsou mnohem náročnější na údržbu a péči, přičemž nemluvíme jen o vysávání bazénu.
Naštěstí, postup při zazimování je velmi podobný. Držte se při něm těchto zásad:
- zazimování je vhodné v případě nadzemních bazénů již dříve, například když je teplota vody od 10 do 15 stupňů
- zazimovat třeba jedině a pouze čistou vodu, takže předtím ji třeba přefiltrovat, nastavit správné pH a správnou hladinu chlóru
- vypustit vodu třeba na hladinu ve výšce cca 10 cm pod úroveň skimmeru a místo bulvy třeba nasadit špunt vratné trysky, případně odpustit vodu ještě pod 10 cm pod vratnou trysku
- ostatní postup je podobný, jako výše, avšak když udeří mrazy, třeba při nadzemním bazénu plachtu odstranit a při zapuštěném bazénu plachtu v bazénu ponechat
Jak bazény určitě nezazimovat
Řada lidí si myslí, že zazimování bazénu je příliš komplikované a zbytečné a proto se mu jednoduše vyhnou. Pokud si myslíte, že stačí jen trocha odpustit vodu z bazénu, naházet do něj prázdné plastové lahve a tím se vyřeší dilatace od ledu, mýlíte se.
Nejde jen o to, že voda zamrzne a může poškodit techniku. Led poškodí stěny bazénu a například v případě fóliových bazénů to znamená radikální zkrácení životnosti fólie, někdy i jen na jednu či dvě sezóny.
Zazimování nafukovacího nebo skládacího bazénu? Ušetřete si čas i peníze
Pokud máte doma na zahradě nafukovací bazén nebo skládací bazén s pevnou konstrukcí, zazimování vody v něm je prakticky zbytečné. Doporučujeme bazén vypustit úplně na dno a bazénovou techniku uschovat někde, kde jí nebude hrozit promrznutí.
Nafukovací bazén je nejjednodušší vyčistit, vypustit z něj vzduch, sbalit a uložit do bezpečí, zazimování bazénu tohoto typu by bylo časově náročné. Při skládacích bazénech můžete i nemusíte bazén demontovat, pokud se rozhodnete ho ponechat v celku, určitě vyčistěte dno, boční stěny a bazén na zimu řádně zakryjte kvalitní fólií.
Vyzkoušejte výběr nejlepších bazénů!
Kde najít bazény a chemii na zazimování?
Nepočítáme velké a známé značky bazénových firem a prodejen, bazény i příslušenství k ním, včetně chemie určené na zazimování, můžete koupit jednoduše a pohodlně přes internet. Při bazénech je to dokonce nejlevnější možnost, zvláště pokud hovoříme o nafukovacích bazénech, které jsou svou kapacitou a provozem nejlepší volbou pro většinu zahrad.
Abyste předešli problémům s objednáváním, včasným doručením, ale například abyste měli i dostatečný výběr ze sortimentu, poohlédněte se po bazénech, příslušenství k nim a chemie do nich v známějších a ověřených eshopech. Skvělý výběr i super ceny najdete například v Kasa nebo specializovaném eshopu pro domácnost 4home.
[/su_table]
[/su_table]
Najnovšie komentáre